Zakopane
Zbójnickie cienie na Pęksowym Brzyzku

Istnieje zbójnicka legenda o cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Mowa jest w niej o niejakim Szymonie Kasprusiu , który kopał tu groby. Razu jednego natrafił na dwie stare mogiły, o jakich wcześniej nie wiedział. W jednej był gruby warkocz, w drugiej – zbójnicka ciupaga...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO redakcja
Zakopane. Zbójnickie cienie na Pęksowym Brzyzku
Na cmentarzu pochowane są bardzo zasłużone dla całego Podhala osobistości, które miały w swoim życiorysie związki z tematyką zbójnictwa karpackiego.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

*  Tadeusz Malicki – napisał słynne opowiadanie „Wojtek Mateja” ze zbioru opowiadań „Ludzie z gór”. Tadeusz Malicki był prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, prezesem zarządu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Malował pejzaże tatrzańskie, wykonywał drzeworyty i obrazy na szkle.

* Józef Stolarczyk – ksiądz, pierwszy proboszcz Zakopanego. Miał nadzwyczajny dar popularyzowania praw teologicznych. Dla tego daru, a przy tym dla wzrostu i siły fizycznej, nadawał się wybornie na duszpasterstwo dawnych zbójników. Ks. Stolarczyk w swojej kronice parafii zakopiańskiej z lat 1848-90 utrwalił obraz zbójnictwa tatrzańskiego. Wspomniał wielu zbójników, m.in. zbójnika Wojtka Mateję.

* Stanisław Nędza-Kubiniec – potomek Sabały, najwybitniejszy  podhalański prozaik  i poeta. W swojej twórczości nawiązywał do kultury podhalańskiej, wprowadzając do swoich utworów gwarę góralską. Zbiory wierszy, m.in. „Na nową perć”, „Mity halne”, „Uroczysko”; poematy„ Janosik” oraz „Na czorsztyńskim zamku”; powieści obyczajowe: „Sabałowe czasy”, „Posiady na Groniku” – są kwintesencją tatrzańskiego stylu.  Poeta z Polan w wierszu „Buki i jawory”przywołuje stare podanie góralskie o skarbie Janosikowym, ukrytym pod bukiem kańsi na Reglu.

* Tytus Chałubiński – współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego i jeden z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Chałubiński zrobił niespodziankę Helenie Modrzejewskiej odwiedzającej Zakopane – zamówił zbójników, którzy napadli na jadącą furkę.

* Władysław Orkan – jego baśń z dawnych czasów „Drzewiej”, obok powieści „W roztokach” to utwory wpisujące się w nurt regionalizmu podhalańskiego. W 1913 roku w „Gazecie Podhalańskiej” zamieszczono tekst refe­ratu Władysława Orkana „O przyszłości Podhala”, wygłoszony na III Zjeździe Podhalan. Poeta stwierdził wówczas: Nie małą rolę w przeszłości Podhala odegrało też zbójnictwo. Zbójnictwo na Podhalu miało swoje właściwości, zależne od położenia ukrainnego tej ziemi, jako też od natury tego ludu. Rodziło się częstokroć ze zbytku sił, z młodzieńczej nieraz brawury. Często też było buntem jednostki przeciw narzuconym prawom lub protestem pozostałych z rozbitych powstańczych band.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Zbójnicki Szlak

Zbójnicki Szlak

Wędrując po górach odnajdujemy miejsca związane z legendami o dawnych zbójnikach. Pomożemy Ci do nich trafić...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij