Dolina Olczyska
Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska

Dolina Olczyska jest niewielką dolinką pomiędzy Nosalem a Wielkim Kopieńcem we wschodniej część regli zakopiańskich. Prowadzi tam szlak zielony od Jaszczurówki, dzielnicy Zakopanego przy drodze do Morskiego Oka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
W niedalekiej odległości od polany znajduje się Wywierzysko Olczyskie. Jego wydajność wynosi 1000 litrów na sekundę. Jest ono źródłem krasowym, jednym z kilku w osadowej części Tatr. Odprowadza część wód z rejonu Doliny Pańszczycy.
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
  • Dolina Olczyska. Zielonym szlakiem w stronę wywierzyska
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dolina Olczyska jest niewielką dolinką pomiędzy Nosalem a Wielkim  Kopieńcem we wschodniej część regli zakopiańskich. Prowadzi tam szlak zielony od Jaszczurówki, dzielnicy Zakopanego przy drodze do Morskiego Oka.

Jaszczurówka położona jest przy wylocie Doliny Olczyskiej. Osiedle to powstało w połowie XIX wieku przy naturalnych źródłach cieplicowych odkrytych w 1839 r. Pierwszy basen wybudował tu Adam Uznański, a w sumie powstały trzy baseny. Już od wielu lat kąpieliska są zamknięte. Teren został wykupiony od miasta przez Tatrzański Park Narodowy. TPN stworzył tutaj w 2005 r. Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Nazwa Jaszczurówka pochodzi od żyjących tu niegdyś salamander plamistych, nazywanych przez górali jaszczurami.

W Jaszczurówce znajduje się piękna kaplica drewniana, zbudowana wg projektu Stanisława Witkiewicza w latach 1904-06. Kaplica p. w. Najświętszego Serca Jezusowego została ufundowana przez rodzinę Uznańskich.

Na  szlak wchodzimy obok byłego kąpieliska w lesistą dolinę, silnie zwężoną tu między stokami Małego Kopieńca i Nosala. Droga przekracza kilka razy potok – pienisty i hałaśliwy. Z prawej strony w zboczu Nosala sterczy kilka oryginalnych iglic skalnych, z których największa nosi nazwę Pióro. Dalej drogą przez mostki idziemy łagodnie w górę. Mijamy małą polankę Brylówkę, docierając do rozdroża. Tu idziemy lewym odgałęzieniem ścieżki. Oddalamy się od potoku i w prawo przez rzedniejący las dochodzimy do skraju polany Olczysko.

Nazwa ta może pochodzić od przysiółka Olcza. Cały obszar zbudowany jest ze skał osadowych, a złomy granitu przerzucił tutaj lodowiec, przepływający przez grzbiet z Doliny Suchej Wody. W górnej części polany znajdziemy zabytkowy szałas.

W niedalekiej odległości od polany znajduje się Wywierzysko Olczyskie. Jego wydajność wynosi 1000 litrów na sekundę. Jest ono źródłem krasowym, jednym z kilku w osadowej części Tatr. Odprowadza część wód z rejonu Doliny Pańszczycy. Nad wywierzyskiem zbudowano drewniany taras, aby turyści nie wchodzili poza wyznaczony teren.

Z Polany Olczyskiej można udać się w dwóch kierunkach. Szlakiem żółtym dojdziemy na Przełęcz pod Nosalem i na Nosal lub do Kuźnic, a zielonym przez Wielki Kopieniec do Cyrhli.

Ponad doliną wznoszą się Wielki i Mały Kopieniec, Nosal, Skupinów Upłaz a ponad nim Giewont i Czerwone Wierchy. Wszystkie trzy trasy są łatwe i bezpieczne w czasie zimowych wędrówek.

Warto wiedzieć

11 sierpnia 1994 r. w Dolinie Olczyskiej wydarzyła się wielka katastrofa. Rozbił się śmigłowiec TOPR biorący udział w akcji ratowniczej. Do katastrofy doszło w powietrzu. Maszyna spadła na zalesione podnóże w okolicy Wielkiego Kopieńca. Zginęli wtedy ratownicy: Bogusław Arendarczyk, Janusz Kubica, Stanisław Mateja Torbiarz i Janusz Rybicki. Mateja i Kubica zostali pochowani na Pęksowym Brzyzku. Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą została umieszczona tablica pamiątkowa. Przyczyny katastrofy chyba nigdy nie zostały wyjaśniona do końca.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Tatrzańskie wędrówki z dzieckiem

Tatrzańskie wędrówki z dzieckiem

W Tatry z dzieckiem? Oczywiście tak! Wystarczy dostosować do jego możliwości trasę, tempo i dać trochę czasu, by mogło się zwyczajnie pobawić...

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Śladami katastrof lotniczych

Śladami katastrof lotniczych

Pamiętając tych, którzy zginęli w Smoleńsku, nie zapominamy o ofiarach innych katastrof lotniczych. I z czasów wojny, i z czasów pokoju...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij