Paryż
Źródlana woda na ulicach miasta

Autor: Anna Derecki
Pierwsze fontanny miały doczepiony cynowy kubek, paryżanie popijali tę pyszną, źródlaną wodę na miejscu. Z czasem uznano ten proceder za mało higieniczny i dziś musimy mieć własne naczynko.Woda jest natomiast bardzo czysta, zdrowa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
To władze miejskie wybrały kolor – ciemnozielony, dyskretny, harmonijnie sąsiadujący z drzewami na skwerach i ulicach. Ostatnio powstało kilka fontann kolorowych – pomysł władz 13. dzielnicy Paryża.
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
 • Paryż. Źródlana woda na ulicach miasta
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Brytyjski filantrop, Sir Richard Wallace zrobił paryżanom i Paryżowi piękny i bardzo praktyczny prezent. Postanowił podarować miastu i jego mieszkańcom 50 fontann z wodą pitną.

Dostęp do wody pitnej i do wody w ogóle był długo problemem wielkich miast. Paryż nieśmiało i powoli oddalał się od Sekwany, w XVIII wieku średnica miasta wynosiła tylko 3 km. Bo jak nosić wodę tak daleko?

Pomysł zrodziła wojenna potrzeba

Pomysł Wallace’a zrodził się w szczególnie krytycznym momencie, w czasie wojny francusko-pruskiej i oblężenia Paryża.  Po zniszczeniu akweduktów, brak wody bardzo dał się mieszkańcom miasta we znaki, zwykła woda kosztowała drożej niż wino. Sir Richard Wallace sam naszkicował kształt fontann i wybrał materiał – żeliwo, z którego można je było produkować seryjnie. Powstały modele: duży, mały, wmurowany. Najwięcej jest dużych,  luźno stojących, których kopułkę, pokrytą łuskami podtrzymują kariatydy. Są cztery ale każda inna bo każda jest inną kobietą: to symbole Dobroci, Miłosierdzia, Trzeźwości i Prostoty. Jest ich 108 w całym mieście. Do tego dochodzi 21 fontann małego formatu, z których większość zdobi herb Paryża, płynąca po falach lodź. Ostania i jedyna fontanna wmurowana znajduje się pod adresem 59 rue Geoffroy-Saint-Hilaire, niedaleko wydziału nauk ścisłych Sorbony – uniwersytetu Jussieu.

W trosce o higienę

Pierwsze fontanny miały doczepiony cynowy kubek, paryżanie popijali tę pyszną, źródlaną wodę na miejscu.  Z czasem uznano ten proceder za mało higieniczny i dziś musimy mieć własne naczynko. Woda jest natomiast bardzo czysta, zdrowa, prawdziwie źródlana, na niektórych fontannach figurują tabliczki opisujące skład wody i zawartość poszczególnych minerałów.

W trosce o estetykę

To władze miejskie wybrały kolor – ciemnozielony, dyskretny, harmonijnie sąsiadujący z drzewami na skwerach i ulicach. Ostatnio powstało kilka fontann kolorowych – pomysł władz 13. dzielnicy  Paryża. Czerwona stoi na avenue d’Ivry, żółta niedaleko  Biblioteki François Mittérand, na skwerze  Pierre Vidal-Naquet, w końcu różowa na ulicy Jean Anouilh, też obok Biblioteki Mitteranda.

* * *

I tak  dzięki Anglikowi pragnienie ugasimy w Paryżu co krok.
Thank you, Sir.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij