Krynica Zdrój
Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku

Zacznijmy od Zubera. Po nim wszystkie inne krynickie wody będą łagodne, przyjemne w smaku, pyszne. Bo Zuber jest niepowtarzalny, unikalny, najsilniejszy w Europie. Cóż, że ma fatalny zapach zepsutych jaj?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
W sumie w Krynicy są 23 ujęcia wody mineralnej. Siedem wymienionych wykorzystuje się do kuracji pitnej, a pozostałe do leczenia wziewnego i kąpieli mineralno-kwasowęglowych w Nowych Łazienkach Mineralnych i sanatoriach.
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
 • Krynica Zdrój. Zuber i Nikifor na zdrojowym deptaku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zuber i Nikifor. Kiedy usłyszymy jedno z tych dziwnych słów, na pewno wiemy, że mowa jest o Krynicy. O Krynicy-Zdrój, zwanej czasem Górską, miejscowości zwanej banalnie perłą polskich uzdrowisk.

To kurort, którego lista znamienitych gości zdaje się nie mieć końca. Uzdrowisko, które z dnia na dzień nabiera klasy i proponuje kuracjuszom i wczasowiczom cały wachlarz zabiegów leczniczych i upiększających, aktywności i rozrywek.

Zacznijmy od Zubera…

Na wszelki wypadek wypijmy tylko mały łyczek. Po nim wszystkie inne krynickie wody będą łagodne, przyjemne w smaku, pyszne. Bo Zuber jest niepowtarzalny, unikalny, najsilniejszy w Europie: to szczawa wodorowęglnowo-sodowo-magnezowo-borowa. Cóż, że ma fatalny zapach zepsutych jaj? Doskonale wspiera leczenie chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, wątroby i dróg żółciowych, obniża poziom cukru we krwi i… łagodzi objawy poalkoholowego kaca. Zuber jest  najbardziej znanym, bo najwyrazistszym z krynickich zdrojów. Nie jedynym jednak.

Jeśli spacerując po miejscowym deptaku wejdziesz do ogromnej, przeszklonej Pijalni Głównej, popróbujesz wody ze Zdroju Głównego oraz Jana Słotwinki i Tadeusza. Naprzeciw, w Starym Domu Zdrojowym napijesz się Mieczysława, w pijalni Jana skosztujesz Józefa i jeszcze raz Jana, a w przysiółku Słotwiny, na północnym skraju miasta – jeszcze raz Słotwinki. W każdym sklepie zaś kupisz Kryniczankę, ale to woda odmineralizowana, mająca jedynie pewną zawartość dwutlenku węgla. W sumie w Krynicy są 23 ujęcia wody mineralnej. Siedem wymienionych wykorzystuje się do kuracji pitnej, a pozostałe do leczenia wziewnego  i kąpieli mineralno-kwasowęglowych w Nowych Łazienkach Mineralnych i sanatoriach.

Dla zdrowia i urody

Wszystkie krynickie zdroje są szczawami alkalicznymi. Na ich działaniu, wspieranym mikroklimatem opiera się kuracje w tutejszym uzdrowisku. Sanatoria specjalizują się w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, szczególnie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśności i niedokwaśności, stanów zapalnych żołądka, jelit, chorób trzustki, wątroby i dróg żółciowych a także w leczeniu niedokrwistości oraz chorób przemiany materii: miażdżycy, cukrzycy, nadczynności tarczycy, skazy moczanowej i kamicy moczowej.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 19 września 2009; Aktualizacja 25 stycznia 2019;
 

Komentarze: 1

  kkociubka., 22 grudnia 2010 @ 17:32

  Krynica Górska to naprawdę uzdrowisko w pełnym tego słowa znaczeniu. To trzeba zobaczyć! Wyfiokowane damy i wymuskani dżentelmeni zdają się odzyskiwać wigor wnet po przekroczeniu progu pijalni wód, ożywczych napitków nawet nie biorąc do ust. Istny teatr, amory i flirty, czas zatrzymany. Aż ma się wrażenie, że Kiepura zaraz wyłoni się zza rogu…

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij