Těrlicko
Żwirkowisko: tu zginęli polscy lotnicy

Mimo że imię Żwirki i Wigury w nazwie nosi mnóstwo szkół i ulic w Polsce, mało kto wie o wzniesieniu Kościelec w Cierlicku (Kostelec v Těrlicku). O Żwirkowisko (jak nazwano miejsce tragedii) na Kościelcu troszczy się gmina Cierlicko (Těrlicko)...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Czesil / Wikimedia
Těrlicko. Żwirkowisko: tu zginęli polscy lotnicy
Corocznie organizuje się tutaj obchody upamiętniające rocznicę śmierci polskich lotników.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na pamiątkę sukcesu Żwirki i Wigury został 28. sierpnia ogłoszony Świętem Lotnictwa Polskiego. Kim byli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, wie niemal każdy Polak. Niewielu natomiast wie, gdzie dokładnie doszło w dniu 11. września 1932r. do katastrofy lotniczej, w której obaj zginęli.

Mimo że imię Żwirki i Wigury w nazwie nosi mnóstwo szkół i ulic w Polsce, to większość dziatwy szkolnej i mieszkańców tych ulic nie wie prawie nic o wzniesieniu Kościelec w Cierlicku (Kostelec v Těrlicku). O Żwirkowisko (jak nazwano miejsce tragedii) na Kościelcu troszczy się gmina Cierlicko (Těrlicko) oraz miejscowi członkowie PZKO (Polski Związek Kulturalno-Oświatowy). W 1992r. otwarto „Dom Polski Żwirki i Wigury“ z salą poświęconą historii lotnictwa. Corocznie organizuje się tutaj obchody upamiętniające rocznicę śmierci polskich lotników.
Ciekawostka: Jedna z tutejszych legend głosi, że na cierlickim Kościelcu było kiedyś wyjście z tajemniczego podziemnego tunelu, wydrążonego z cieszyńskiego zamku!

Jak tam dotrzeć

* Z przejścia granicznego w centrum Cieszyna skręcamy na pierwszych światłach pod wiaduktem w lewo a na następnych światłach w prawo i po ulicy Ostrawskiej do Kościoła św. Wawrzyńca w Cierlicku, gdzie skręcamy w prawo (z Polski jest to około 8-10 minut jazdy).
* Z trasy A1 kierujemy się drogą S52 do przejścia granicznego Boguszowice-Kocobędz (Chotěbuz) – wjeżdżamy do Czech i po przejechaniu Olzy jedziemy prosto jakieś 2 km i zjeżdżamy w kierunku Hawierzów (Havířov) na ulicę Ostrawską i jak powyżej.
* Z Autostrady Bursztynowej z przejścia granicznego w Chałupkach kierujemy się na Hawierzów (Havířov) a potem na Cierlicko (Těrlicko).
* Do nawigacji samochodowych wpisujemy: Czechy, Horni Terlicko 149

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Śladami katastrof lotniczych

Śladami katastrof lotniczych

Pamiętając tych, którzy zginęli w Smoleńsku, nie zapominamy o ofiarach innych katastrof lotniczych. I z czasów wojny, i z czasów pokoju...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij