Paryż
Narodziny Muzeum Cluny

Zbieractwo i prywatne kolekcjonerstwo antykwariuszy i amatorów sztuki uchroniło wiele z nich od zaginięcia. Jednym z kolekcjonerów, którego zbiory stały się zalążkiem zbiorów Muzeum Cluny był Aleksander du Sommerard.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Paryż. Narodziny Muzeum Cluny
W chwili powołania muzeum kolekcja du Sommerarda liczyła około półtora tysiąca eksponatów. Gdy w 1844 roku liczba zwiedzających osiągnęła 12 tysięcy, władze miejskie przekazały do muzeum kolejne obiekty.
  • Paryż. Narodziny Muzeum Cluny
  • Paryż. Narodziny Muzeum Cluny
  • Paryż. Narodziny Muzeum Cluny
  • Paryż. Narodziny Muzeum Cluny
  • Paryż. Narodziny Muzeum Cluny
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W chwili powołania muzeum kolekcja du Sommerarda liczyła około półtora tysiąca eksponatów. Gdy w 1844 roku liczba zwiedzających osiągnęła 12 tysięcy, władze miejskie przekazały do muzeum kolejne obiekty: m.in. kapitele z opactwa Saint-Germain-des-Prés, rzeźby z paryskiej katedry Notre-Dame, zbiory znajdujące się niegdyś w Muzeum Antyków i Zabytków Francuskich (Musée des Antiquités et Monuments Français) Aleksandra Lenoira, zamkniętym w 1816 r. przede wszystkim Pilier des Nautes.

Obecnie stała ekspozycja liczy około 2300 eksponatów czyli 10 procent zgromadzonych w muzeum zbiorów. Przeważają eksponaty pochodzenia francuskiego, ale są również bizantyjskie, syryjskie, holenderskie, katalońskie, egipskie, koptyjskie, antyki imperium rzymskiego? Rozległa kolekcja prezentowana jest w pokojach i korytarzach opackiej rezydencji, na parterze i pierwszym piętrze oraz w pomieszczeniach term i w salach dobudowanych w   XIX i XX w.

Termy czasów rzymskiego imperium pochodzą z II lub III wieku. Zbudowane zostały na planie prostokąta 100m x 65m, zniszczone w IX wieku w czasie najazdu Normanów, przetrwały jako ruiny do XIV wieku, kiedy to teren term i ogrodów został przekazany opatowi klasztoru benedyktynów, mających swój pałac i kolegium nieopodal. Nowy pałac opatów kluniackich ? obecny ? zbudowany został w końcu XV wieku. Ta późnogotycka rezydencja miejska, jest jednocześnie najważniejszym przykładem  rezydencji między dziedzińcem a ogrodem (maison entre cour et jardin). Dziedziniec odcięty został od ulicy ślepą ścianą, z wybitą jedynie bramą wjazdową. Od strony północnej  dobudowana jest kaplica pałacowa w stylu gotyku płomienistego z bogatą dekoracją wewnętrzną i sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Warto wiedzieć

Wejście do muzeum znajduje się z Placu Paula Painlevé, przez ową bramę w ślepej ścianie.
Muzeum prowadzi bogatą działalność wydawniczą i edukacyjną: konferencje, tematyczne seminaria , spotkania z dziećmi i młodzieżą.
Obecnie muzeum zawiera zbiory powstałe do XVI wieku. Zbiory renesansowe przeniesione zostały w roku 1969 do Muzeum Renesansu w Ecouen.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 16 lutego 2010; Aktualizacja 15 marca 2012;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij