Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Grecja - kontynent

Architekci muzeum wykorzystali prostotę i klasyczne zasady, które charakteryzują budowle starożytne, pełne światła i matematycznej dokładności. Poza tym, tematyka zbiorów i ich wielkość determinowały przestrzenną aranżację.

Igumenitsa jest nowoczesnym dużym portem, który może obsługiwać duże statki wycieczkowe, drugim co do natężenia ruchu w Grecji po Pireusie. Rocznie port obsługuje 2,5 mln pasażerów i około 250 tys. samochodów ciężarowych.

W zbiorach muzeum znajduje się około 30 tysięcy obiektów, wczesnochrześcijańskich, bizantyjskich i postbizantyjskich, z okresu od III w. po czasy współczesne. Są kolekcje rzeźb, fresków, mozaik, miniatur...

Widać na tym przykładzie, jak w kościele bizantyńskim współgrają ze sobą struktura architektoniczna z ikonograficzną. Zasada ważności przyjęta jest również w odniesieniu do treści przedstawionych epizodów.

Podateński klasztor w Dafni ze względu na doskonałą konstrukcję średniego okresu religijnej architektury bizantyjskiej, a przede wszystkim z uwagi na unikalny wystrój mozaikowy „złotego wieku Bizancjum”, wpisany został na listę UNESCO.

Pierwszy Cmentarz Ateński zwany również cmentarzem A (Alfa) jest najstarszym cmentarzem miasta Ateny, założonym na mocy królewskiego dekretu z 1834 r., zakazującego pochówków w kościołach.

Wybór tego miejsca łączy się najpewniej z bijącymi tu ciągle źródłami życiodajnej, krystalicznej wody. Po wschodniej stronie klasztornego obejścia nadal jest żywe starożytne ujęcie zwieńczone rzeźbą baraniej głowy.

Stadion Panateński (Panathinaiko Stadio) w Atenach należy do tych obiektów, na które życie powróciło po piętnastu wiekach. Jest symbolem odrodzenia sportowej rywalizacji w duchu olimpijskim.

Budowa metra była tu wielkim wyzwaniem. Każde kopnięcie łopatą w takim miejscu jak Ateny, może przynieść niespodzianki; złoża artefaktów z życia prapra-przodków sprzed tysięcy lat...

Muzeum eksponuje kolekcję steli i oryginały wielu rzeźb nagrobnych, jak również znaleziska, których nie zobaczy się pod gołym niebem – wazy czy terakotowe figurki wydobyte z miejsc pochówków i przypadkowych, tam, gdzie zostały porzucone.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!