W Nazarecie zauważymy nietypowy chrześcijańsko-muzułmański charakter. Teraz populacja składa się z chrześcijan, muzułmanów i Żydów. Chrześcijanie należą do różnych obrządków.
W krajobrazie miasta wyróżnia się jedna budowla. To świątynia bahaitów położona wśród ukwieconych perskich ogrodów. Ogrody Bahaitów to najczęściej odwiedzane miejsce w Hajfie.
W 13 roku p.n.e. Cezarea stała się stolicą Judei i oficjalną siedzibą rzymskich gubernatorów. Jednym z nich był Poncjusz Piłat. W czasie prac archeologicznych znaleziono kamień z inskrypcją wymieniającą jego nazwisko...
Tradycja Drogi Krzyżowej narodziła się w Jerozolimie w czasach bizantyjskich. Rozpowszechniła się w okresie krucjat. W całym świecie chrześcijańskim było to zasługą franciszkanów.
Stojąc tu trudno sobie wyobrazić sceny ukrzyżowania, które miało miejsce na otwartym terenie, na wzgórzu. Teraz grób Jezusa i miejsce Jego ukrzyżowania skrywa duża świątynia wybudowana przez krzyżowców.
Kościół „Gloria In Excelsis” wznosi się nad grotą. Upamiętnia on chwilę ogłoszenia o narodzeniu Jezusa. Świątynię wzniesiono na planie dziesięcioboku, a pochylone ściany nawiązują do konstrukcji namiotu nomadów.
Na całym świecie Yad Vashem jest znany jako instytut nadający tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. To ci, którzy narażając własne życie ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.
Mimo że Betlejem jest niebogatym i trochę zaniedbanym miastem, turyści wychowani w tradycji chrześcijańskiej nie wyobrażają sobie wyprawy do Ziemi Świętej bez wizyty w miejscu narodzenia Jezusa.
Kult Matki Boskiej Karmiącej jest ważny w kościele katolickim i na chrześcijańskim Wschodzie. Grota Mleczna w Betlejem poświęcona jest tajemnicy macierzyństwa Marii.
Miejsce przyjścia na świat Jezusa zaznaczono srebrną gwiazdą. Na niej widnieje napis łaciński – w tłumaczeniu: „Tutaj narodził się Jezus Chrystus z Marii Dziewicy”. Gwiazda błyszczy od dotyku rąk...