Jezioro Otmuchowskie jest zbiornikiem zaporowym, retencyjnym, na Nysie a Kłodzkiej, powyżej (w sensie biegu rzeki) miasta. Nurt przegradza najdłuższa w Polsce zapora ziemna, a jej długość wynosi 6,5 km.
Teraz biskupi zamek jest hotelem. Udało nam się zobaczyć wspomniane schody i wejść na wieżę – nic poza tym. Z wieży widok ładny. Ale salę rycerską i głodową zobaczyć mogą jedynie hotelowi goście.
Wzmianki o raciborskim zamku sięgają XII wieku. Za jego murami życie toczyło się aż do końca II wojny światowej. Dziś turyści mogą zobaczyć piękny dziedziniec, basztę, dom książęcy z przewodnikiem, oraz kaplicę zamkową, którą okrzyknięto perłą górnośląskiego gotyku.
1 stycznia 1939 roku Praszka liczyła 4332 mieszkańców, w tym 1016 Żydów. Trudnili się głównie handlem transgranicznym i rzemiosłem. Na Prośnie bowiem do 1939 roku była polsko-niemiecka granica.
Zegar pochodzi z dobrego warsztatu. Przypisuje się jego wykonanie uzdolnionemu artyście działającemu na Śląsku Opolskim w II połowie XVI wieku. Nazwisko nie jest znane, ale jego dzieła tak. Nazywa się go Mistrzem Epitafiów.
Kalwaria na Makowym Wzgórzu w Praszce ma nawiązywać do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ja tego nawiązania dostrzec nie potrafię – może tylko takie, że Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej poświęcił obraz dla kościoła w Praszce.
Najstarsze, polskie zdanie... spisano w Raciborzu. Po pogromie legnickim Jan Iwanowic zrelacjonował przebieg bitwy, dodając, iż książę Henryk, widząc ucieczkę wojska Mieszka Otyłego, krzyknął: gorze szo nam stalo (stało się nam nieszczęście).
Budowę zamku rozpoczął w 1562 r. baron Jerzy Prószkowski, wysoki urzędnik cesarki. W myśl renesansowego założenia budowla łączy cechy reprezentacyjnej budowli z elementami obronnej warowni. Teraz mieści się tu dom pomocy społecznej.
Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, a w nim m. in. cypryśnik błotny liczący 160 lat. W pobliżu dawny młyn wodny, czworaki, stajnia, bażanciarnia, cmentarz dla psów. Obecnie na terenie pałacu znajduje się internat Technikum Leśnego.
Pałac wciąż zachował ślady dawnej świetności. Warunkiem koniecznym by przystąpić do przetargu jest przedstawienie programu rekonstrukcji i renowacji uzgodnionego z wojewódzkim konserwatorem zabytków.