Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Pojezierze zachodniopomorskie

Mała, sympatyczna miejscowość z parterową zabytkową zabudową, pochodzącą w dużej mierze z XVII-XIX w., z ogródkami i ... z zachowanym średniowiecznym układem ulic. Warto się zatrzymać, aby zobaczyć pamiątki jej historii.

Chociaż bryła ma typową dla Pomorza konstrukcję ryglową, o wyjątkowości świątyni świadczy przede wszystkim jej bogate wyposażenie, w większości oryginalne, pochodzące z przełomu XVII i XVIII w.

Tradycja głosi, że z powodu braku pieniędzy wykonania dekoracji podjął się pomocnik owczarza. Musiał być utajnionym artystą, aby stworzyć dzieła o tak wysokiej wartości artystycznej, określanej jako „ludowy barok”.

Gdy patrzy się dzisiaj na pałac można sobie wyobrazić jak mogło tu być, tym bardziej, że poza bezpowrotną stratą wystroju wnętrza i zewnętrznych detali i ornamentów bryła pałacu pozostała bez zmian.

Cerkiew w Białym Borze ma wszystko, co jest najistotniejsze, co jest istotą takiej świątyni. Nawiązanie do rozwiązań tradycyjnych – bizantyjskich czy starożytnych – zostało wyrażone, wyakcentowane współczesnymi środkami wyrazu.

Spichlerz jest budynkiem unikatowym, przetrwał bowiem do naszych czasów w stanie niezmienionym. Stoi samotnie jak palec na skraju podwórza, mając „za plecami” niegdysiejszy park dworski.

Autorka: Zuzanna Grabska

Wiosną 1945 roku trzy czwarte zabudowy zniszczyła Armia Czerwona, czy to w czasie walk, czy po – grabiąc, paląc i rabując. Ruiny rozebrano zaledwie w latach 60 i na dobrą sprawę wtedy dopiero uporządkowano miasto.

W Dominikowie tak się zdarzyło, że usuwane fragmenty wyposażenia, które ktoś wyrzucił, ktoś inny podniósł i przechował na strychu, czy w stodole. I wróciły na swoje miejsce...

Piękna Polana Barnimie z przerzuconym ponad rzeką mostkiem jest miejscem historycznym: to tędy w 1655 r. przeprawiał się ze swym wojskiem król szwedzki Karol Gustaw X. Kierując się ku Wielkopolsce, rozpoczął słynny potop szwedzki.

Kościół jest unikalny w całej swojej substancji: wybudowany w końcu XVI stulecia, wyposażony w pierwszej połowie XVII w. w stylu późnego renesansu (manieryzmu), widzimy dzisiaj właściwie bez większych zmian.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!