Tu urodził się Dežo Hoffmann, fotograf Beatlesów, ale także całej plejady gwiazd muzyki rozrywkowej i filmu. W domku przy ul. Pod Cervenou Studnou 10, gdzie przyszedł na świat, dziś znajduje się jego muzeum.
Ludowym haftem zdobiono na Słowacji zarówno odzież, jak i tekstylia domowe. Kryje on w sobie wiele symboliki. Przy czym na Słowacji każda wioska miała własne, charakterystyczne stroje.
Kameralne warunki powodują, że obserwowanie jak powstają szklane cudeńka, jest bardzo ciekawe. Znacznie bardziej, niż w wielu innych podobnych pracowniach, w których byłem wcześniej.
Konieczne jest zabranie, jednego z dwu, metalowych numerków, gdyż jego brak na wieszaku po zakończeniu pracy, a w naszym przypadku podziemnej wycieczki, świadczyłby, że ktoś – konkretny – nie wrócił...
Wielkiemu krajanowi poświęcono tu muzeum w jego rodzinnym domu, dawnym budynku parafialnym. Jednak najpopularniejszym miejscem związanym ze sławnym astronomem, generałem i politykiem, jest jego mauzoleum, skromnie nazywane grobem.
Nie wiadomo, jak długa jest tradycja malowania domów w Cziczmanach, z których najstarsze mają około 200 lat. Ornamenty tworzyły kobiety, które pierwotnie ozdabiały gliną, a później wapnem, wyłącznie naroża swoich domów.
Renesansowy kasztel wraz z fortyfikowanym kościołem św. Anny i gotycko-renesansową dzwonnicą tworzą jednolity kompleks architektoniczno-urbanistyczny. Dziś mieści się w nim hotel.