Turcy zniszczyli zewnętrzne mury zamku, ale samej twierdzy nie zdobyli. Do legend przeszła już bohaterska walka „Kobiet Egeru”, które w ostatnim szturmie walczyły dzielnie oblewając napastników wrzątkiem i smołą...
Frigyes Déri, którego imię nosi muzeum, jako kolekcjoner sztuki zgromadził ogromny prywatny zbiór przedmiotów o znacznej wartości naukowej, które są zapisem rozwoju ludzkiej kultury i cywilizacji. W 1920 roku podarował Debreczynowi swoją kolekcję.
Lubię ten język. Za jego pewną jakby dzikość, ostrość, pierwotność, surowość. Za egzotykę. Wieje odeń wiatrem Wielkiej Niziny. Tak jakoś dziko i ostro musieli pewnie nawoływać się madziarscy koczownicy zajmujący w 896 roku swą ojczyznę.
Debreczyn niezmiennie pozostaje oczywiście duchowym sercem kalwinizmu na Węgrzech. Dziś skupia się on generalnie na wschodzie kraju. I jest drugim największym w kraju wyznaniem po rzymskim katolicyzmie.
Katedralny plac obiegająarkady. Ulokowano pod nimi swoisty węgierski panteon narodowy. Posągami, rzeźbami lub reliefami upamiętniona została jakaś setka osób zasłużonych dla Węgier na polu kultury i literatury, nauki i sztuki, gospodarki i polityki.
Ponad dwóm tysiącom słonecznych godzin rocznie zawdzięcza Segedyn miano najbardziej słonecznego miasta Węgier. Słynie też ze swej segedyńskiej papryki oraz segedyńskiego salami (jako też z własnej odmiany segedyńskiej zupy rybnej).
Jedna z najpiękniej położonych wiosek regionu Tokaj-Hegyalja, Bodrokeresztúr znajduje się u podnóża wzgórza Tokaj nad rzeką Bodrog. Tu w centrum wsi znajduje się winiarnia Bocskai Pince.
Oddalona o 5 kilometrów od centrum miasta i położona u stóp wzgórza Várhegy Tapolca jest uzdrowiskową częścią Miszkolca. Ciekawostką jest jedyne w swoim rodzaju w Europie, położone w grocie kąpielisko termalne zwane Barlangfürdő.
W słowackim regionie tokajskim małe winnice istniały już w XII wieku. Dynamiczny i bardzo efektowny współczesny rozwój winiarstwa nastąpił dopiero w niepodległej Słowacji.
Puszta, te bezkresne, puste przestrzenie nie budziłyby w Węgrach tak żywych uczuć, gdyby nie rozwijająca się wśród nich barwna kultura pasterska, która dzięki poetom romantycznym stała się symbolem prawdziwego węgierskiego życia.