Ołomuniec
Tysiąc lat pisanej historii

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tysiącletni ? w 2017 roku obchodzić będzie millenium pierwszej pisemnej wzmianki ? i nieco ponad stutysięczny obecnie Ołomuniec jest jednym z najpiękniejszych miast Republiki Czeskiej.
Jest perłą pierwszej wielkości Moraw, których stolicą był od 1187 do 1642 roku, kiedy to, zniszczony przez Szwedów, stracił ten tytuł na rzecz Brna. Olomouc, tak nazywa się miasto po czesku, lub Olomóc w tutejszym dialekcie hanackim, bo jest ono także głównym miastem regionu etnograficznego Haná. Otoczony jest zachowanym do naszych czasów w niemal niezmienionej postaci pierścieniem wysuniętych fortów, z fragmentami średniowiecznych fortyfikacji i zabytkami od gotyckich, poprzez renesansowe i szczególnie liczne z epoki baroku, aż po secesję i architekturę XX-wieczną. Odwiedzany jest co roku przez turystów w liczbie równiej aktualnym mieszkańcom.
Od gotyku do secesji
Ołomuniec leży u ujścia Bystrzycy i Młyńskiego Potoku do Morawy. Gród z zamkiem, początkowo drewnianym, a od około 1070 roku wznoszonym jako murowany, założony został na wzgórzu, które później otrzymało nazwę św. Wacława. Już w roku 1063 powstało tu pierwsze biskupstwo, a w 1187 r. miasto zostało stolicą Moraw. Dzisiejsza Starówka z dwoma wielkimi placami, Górnym i Dolnym, to tereny dawnego królewskiego miasta, z lokalizacją w latach 1239-48. Wśród ołomunieckich zabytków jest m.in. katedra, osiem kościołów i kaplic oraz trzy klasztory. Ponadto 600-letni ratusz, dawny pałac biskupi i aktualny arcybiskupi, kilka pałaców miejskich, bogate domy kupieckie i mieszczańskie. A także dwie kolumny maryjne. Jedna z nich, jako najwyższa barokowa rzeźba w Europie Środkowej, znajduje się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Do tego słynny zespół barokowych fontann.
Najważniejsze punkty w historii
W Ołomuńcu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. W tutejszym zamku zmarł w 1201 r. ostatni z władców ołomunieckiej linii Przemyślidów. A w 1306 r. w pobliżu katedry zamordowano ostatniego króla z tej dynastii, Wacława III. Zaś 2 grudnia 1848 r. w tutejszym pałacu arcybiskupim proklamowano cesarzem Austrii Franciszka Józefa I. Z innych wydarzeń historycznych warto wspomnieć jeszcze przynajmniej o zawarciu tu w 1479 r. układu między Władysławem II Jagiellończykiem i Michałem Korwinem. Założenie w 1573 r. przez jezuitów akademii, która przekształciła się w 1576 r. w drugi, po praskim Carolinum, uniwersytet, obecnie Palackiego, na ziemiach czeskich. No i tragiczny dla miasta najazd Szwedów w 1642 r. oraz jego późniejszą okupację przez nich i zniszczenie. Z utraceniem w rezultacie tego morawskiej stołeczności na rzecz Brna.
Ratusz z zegarem astronomicznym
Pośrodku Placu Górnego (Horni nám?sti) stoi Ratusz. Na jego budowę, wraz z domem kupieckim, pozwolił miastu w 1378 r. margrabia Moraw Jodok. W ciągu już ponad sześciu wieków istnienia, był on przebudowywany i rozbudowywany. Obecnie jest czteroskrzydłowy z wewnętrznym dziedzińcem oraz 75-metrowej wysokości wieżą zegarową. Najcenniejsze fragmenty ratusza, to gotycka kaplica św. Hieronima z wykuszem na południowej fasadzie oraz, po wschodniej stronie, klatka schodowa z renesansową loggią.
Dodaj komentarz