Sliema
Najbardziej ekskluzywne miasto maltańskie

Na początku XX wieku budynki były w jasnych kolorach a to dodawało miejscowości elegancji i uroku. Teraz też jest to bardzo elegancka dzielnica. Tu znajdują się największe na Malcie centrum handlowe i najdroższe sklepy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Sliema. Najbardziej ekskluzywne miasto maltańskie
Z mariny wyruszają promy do Valletty lub statki wycieczkowe na Gozo i Comino. Na nabrzeżu znajdziemy wiele kafejek i restauracji.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z Sliema rozlega się najpiękniejszy widok na stolicę Malty ? Vallettę. Miasto jest głównym maltańskim ośrodkiem mieszkalno ? wypoczynkowym. Mieszkają tu przedstawiciele średniej klasy maltańczyków, a luksusowe apartamenty, których tu wiele, wykupują ludzie bardzo majętni.

Nazwa Tas-Sliema pochodzi od kaplicy Marii Dziewicy. Kaplica była punktem orientacyjnym dla okolicznych rybaków. Nazwę kojarzy się też ze słowami modlitwy ?Zdrowaś Maryjo?, a to po maltańsku brzmi ?Sliem Ghalik Marija?. Słowo ?sliem? w tłumaczeniu znaczy ?pokój?.

Od Turków do Napoleona

Sliema była początkowo osadą rybacką składajacą się z kilku gospodarstw. W XVI wieku, w czasie Wielkiego Oblężenia Malty, mieścił się tu obóz wojsk tureckich. Kiedy joannici zyskali przewagę, ostrzelali obóz z Fortu Świętego Elma w Valletcie. Rycerze zakonu opanowali okolicę i zbudowali zamek nazwany Tigne. Przyczynił się do tego wielki mistrz Manuel Pinto w 1761 roku. Sam Fort Tigne zbudowali joannici w 1792 roku. W czasie najazdu Napoleona było tu centrum oporu. Kiedy fort stracił znaczenie militarne, mocno podupadł. Obecnie mieści się tu najnowocześniejsze centrum handlowe na Malcie ? Tigne Point. W 1855 roku pod rządami Brytyjczyków zbudowano kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pani Morza ? ?Stella Maris?. Są też inne kościoły, dziś odrestaurowane po zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Przyspieszony rozwój

Początkowo rozwój Sliema planowano jako małe letniskowe miasteczko dla mieszkańców stolicy. Wybrzeże z urokliwymi zatokami i plażami z białych gładkich skał miało przyciągać Maltańczyków. Jednak spore zagęszczenie stolicy skłaniało jej mieszkańców do szukania innej lokalizacji. Całe rodziny wyprowadzały się z Valetty i budowały w Sliemie piękne wille i rezydencje. W 1881 roku zbudowano destylarnię wody morskiej.

Droga okolica

Na początku XX wieku budynki były w jasnych kolorach a to dodawało miejscowości elegancji i uroku. Teraz też jest to bardzo elegancka dzielnica. Tu znajdują się największe na Malcie centrum handlowe i najdroższe sklepy. Obecni mieszkańcy nazywani są przez mieszkańców południowej części wyspy snobami. Spora część miasta zachowała jednak  dawny charakter. Młodzi maltańczycy osiedlają się w okolicznych małych miejscowościach, bo Sliema jest zbyt droga.

Turystyczne centrum

Niejako turystyczne centrum miasta jest na Strandzie (Trig Marina). To przy promenadzie. Z mariny wyruszają promy do Valletty lub statki wycieczkowe na Gozo i Comino. Na nabrzeżu znajdziemy wiele kafejek i restauracji. Sliemski półwysep wysunięty w morze nazywa się Tigne. Tu jest wspomniany wcześniej fort. To spokojny zakątek i rozległy kompleks wypoczynkowy z prywatnymi plażami i basenami. Stoi tu kilka luksusowych hoteli. To stąd rozlega się przepiękna panorama na kościół Karmelitów w Valletcie.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 14 grudnia 2016; Aktualizacja 27 grudnia 2016;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij