Vancouver
Zaczęło się od saloonu…
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Położenie miasta jest bajeczne. Vancouver rozłożyło się nad Cieśniną Georgia. Otoczone jest z trzech stron wodą: na północy graniczy z zatoką Burrat Inlet, na południu granicę stanowi Rzeka Fraser. A wokół widoczne są na horyzoncie górskie pasma.
Ciepłe fronty Oceanu Spokojnego wpływają na klimat. Jest łagodny. W Vancouver zima jest krótka, rzadko mroźna czy śnieżna.
Od Pacyfiku oddziela miasto Wyspa Vancouver ze stolicą Kolumbii Brytyjskiej – Victorią. Vancouver otrzymało prawa miejskie w 1886 roku po dwudziestu latach osadnictwa brytyjskiego. Zalążkiem, miejscem narodzin – owym birthplace – była osada nazwana oficjalnie w 1870 r. Granville, położona nad Zatoką Burrard. Gdy w 1867 r. zszedł na ląd hotelarz Jack Deighton, z baryłką whisky pod pachą, i założył saloon serwując w nim ten trunek, do osady przylgnęłą nazwa – Gastown od przydomka właściciela baru „Gassy Jack” (podchmielony?). I tak zostało.Pomnik „Gassy Jacka” (zdjęcie 1 w galerii) ustawiono na Maple Tree Square. Jego postać stoi na beczce, twarzą w stronę ciekawego architektonicznie budynku „Hotel Europa” (zdjęcie 2). Zamówiony przez hotelarza, został wybudowany w latach 1908-1909 na trójkątnej parceli w stylu zwanym „flatiron” przez podobieństwo bryły budynku do żelazka (niektórzy uważają, że przypomina książkę).
W 1886 r. Gastown włączone zostało do City of Vancouver. Niewiele zostało po starym centrum, które padło ofiarą wielkiego pożaru, niemniej jednak rekonstruowane, prosperowało i żyło własnym życiem zachowując swoją architekturę i charakter. W 1971 r. rząd Kolumbii Brytyjskiej proklamował Gastown miejscem historycznym – Historic National Site, otaczając jego zabudowania opieką (zdjęcie 3).
Obecnie to – szczególnie dla Europejczyków – miejsce interesujące turystycznie. Stare stylowe kamienice z zewnętrznym wejściem po drabinie, stylizowane latarnie, a przede wszystkim zegar na parę(zdjęcie 4). Ustawiony został jako przykrywka pary wydobywającej się z systemu ogrzewczego miasta. Po awarii zegar był przez jakiś czas napędzany elektrycznie, ale ponieważ jest szczególną atrakcją turystyczną, jego mechanizm na parę został w całości odrestaurowany. Para wydobywająca się z zegara obniża ciśnienie w sieci grzewczej centrum. Para „dźwięczy” – wydaje specyficzny świst i sygnalizuje godziny. Zegar patrzy swoimi cyferblatami na cztery strony świata.
Spod zegara rusza w turystyczny objazd Trolley Bus (zdjęcie 5) – tramwaj na kołach. Wybierając się nim na wycieczkę zobaczymy miedzy innymi:
* Canada Place, tak nazywa się pawilon zbudowany w porcie Vancouver na światową wystawę Expo–86. Jest ciekawy architektonicznie, bowiem część obiektu wysunięta jest w stronę portu i ma kształt statku pod żaglami. W Canada Place mieszczą się hotel, sale konferencyjne, restauracja, kino, drogie sklepy. Obok usytuowana jest przystań statków wycieczkowych (zdjęcie 6, 7).
Dodaj komentarz