Meksyk
Co trzeba, co można zobaczyć
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najciekawszymi miejscami w mieście Meksyk są katedra metropolitalna z sąsiadująca z nią kaplicą Najświętszego Sakramentu oraz inne zabytkowe budowle przy Zócalo – Plaza de la Constiutución, sanktuarium – Basilica de Santa María de Guadalupe oraz Narodowe Muzeum Antropologiczne.
O nich już pisałem. Ale w tym rozległym mieście są dziesiątki ciekawych miejsc o dawnym i współczesnym rodowodzie.
Kolonialne świątynie
Z okresu kolonialnego szczególnie warte zobaczenia ze względu na architekturę i wyposażenie są Templo de la Enseñanza, Iglesia de la Santissima Trynidad, de San Juan de Dios, San Hipolito, czy zamieniony na muzeum mebli kościół El Carmen. Przypomnę w tym miejscu, że już w roku 1857, w okresie reformy, wprowadzono w konstytucji meksykańskiej rzeczywisty rozdział kościoła od państwa, konfiskatę kościelnych dóbr, a nawet świątyń. Proces ten pogłębiła rewolucja lat 1910-17.
Na gruzach dawnych cywilizacji
W mieście zbudowanym na miejscu i gruzach azteckiej stolicy Tenochtitlanu zachowały się jednak również pozostałości jej wielkiej świątyni Templo Mayor. Odkryte zresztą przypadkowo. Hiszpańscy konkwistadorzy i towarzyszący im katoliccy misjonarze zburzyli w latach 20. XVI wieku świątynię wzniesioną w XIV-XV wiekach, podobnie jak inne „pogańskie” miejsca kultu. Jak się jednak okazało dopiero w roku 1978, Templo Mayor zniszczyli nie do końca. Przypadkowo podczas robót ziemnych znaleziono, niedaleko zresztą katedry metropolitalnej, niezwykłą rzeźbę. Prace wykopaliskowe odsłoniły duży zespół świątynny, a ściślej jego pozostałości. Przy czym z pewnym zaskoczeniem stwierdzono, że Aztekowie budowali kamienne świątynie jedną na drugiej. Obecnie ich dosyć potężne resztki stanowią ciekawe muzeum – rezerwat archeologiczny. Można w nim obejrzeć pod gołym niebem zarówno zachowane mury tego miejsca kultu, jak i jego inne fragmenty, kamienie ofiarne, rzeźby głów węży i posągów itp. A w pomieszczeniach także modele rekonstrukcji tej świątyni. Skoro o muzeach mowa, to jest ich w Ciudad México co najmniej kilkadziesiąt.
Stołeczne muzea
Za najciekawsze, najbardziej warte zwiedzenia uważane są m.in. muzea: Narodowe Sztuki (Museo Nacional de Arte), Miejskie (Museo de la Ciudad de la México), Wojska (Museo del Ejército y Fuerzo Aérea Mexicanos) w XVII-wiecznej kaplicy klasztornej, Sztuki Ludowej (Museo de Arte Popular), a także dosyć niezwykłe Museo de la Charriéra – meksykańskiej sztuki ujeżdżania koni. Są też godne uwagi pracownie najbardziej znanych meksykańskich artystów, czy kolekcji prywatnych.
Pomniki Rewolucji i Niepodległości
Jeżdżąc po mieście zwracałem uwagę także na liczne pomniki. Chyba największym, zarówno pod względem wysokości, jak i masywności jest Monumento a la Revolucjon. Ta potężna arka z kolumnami i kopułą na szczycie upamiętnia rewolucję lat 1910-17. Monument ten zaczęto wznosić z przeznaczeniem na gmach senatu. Koncepcja jednak zmieniła się i w 1932 r. dokończono go jako pomnik – mauzoleum. Pochowano w nim zasłużonych rewolucjonistów i ulokowano Muzeum Rewolucji. Bardzo europejski w wyglądzie jest pomnik Niepodległości – Monumento a la Independencja, zaprojektowany przez rzeźbiarza Antonia Rivasa. Na wysokiej kolumnie stoi złocony posąg Anioła Niepodległości z wieńcem laurowym w prawej dłoni.
Do pomnika… Kopernika
Miejscem, które z reguły odwiedzają turyści, jest Plac Trzech Kultur z zachowanymi przy nim zabytkami z różnych epok, m.in. starym kościołem i klasztorem. To samo można powiedzieć o fontannie Fuente de Tlátloc w jednym z parków. Rozległa, w postaci wykonanego z kamieni i ceramiki węża – Boga Deszczu, jednego z najważniejszych w meksykańskim panteonie bóstw, z wielką, budzącą grozę zębatą paszczą, otaczającego staw. Zaprojektowana przez samego Diego Riverę. Wśród tutejszych pomników są też polonica. Obok starej bazyliki Santa María de Gwadelupa stoli ogromny, odlany w brązie posąg Jana Pawła II. Zaś przy jednej z ulic na obrzeżach centrum, wśród drzew, jest również brązowy pomnik Mikołaja Kopernika z napisem na tablicy: Al genial astronom polaco Nicolas Copernico. Pomnik ufundowało w 1973 roku miasto Meksyk dla upamiętnienia 500-rocznicy urodzin astronoma.
Dodaj komentarz