Halle
Kościół Mariacki, zwany też Targowym
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół Mariacki w Halle (także Marktkirche, Kirche Unser Lieben Frauen, Marienkirche) jest ostatnią z gotyckich światyń zbudowanych w tym mieście. Jest jednak budowlą niezwykłą, a składa się na to wiele okoliczności.
Wcześniej w tym miejscu stały dwie świątynie. Kościół św. Gertrudy (St. Gertruden) pochodził z XI w. i należał do górników wydobywających sól w najbliższej okolicy. Z niego pozostały dwie zachodnie, Błekitne wieże. Kościół Mariacki (St. Marien) wybudowano w XII w. i służył kupcom i rzemieślnikom którzy prowadzili interesy wokół Marktplatz. Pozostały po nim dwie wschodnie wieże, tzw. Strażnicze (Hausmannstürme).
Przeciw reformacji
W 1529 roku wyburzono obie budowle pozostawiając jedynie ich ? w sumie ? cztery wieże. W kolejnych latach połączono je halowym korpusem przykrytym sklepieniem sieciowym w nawie głównej i gwiaździstym w nawach bocznych. A wszystko to na polecenie kardynała Albrechta von Brandenburg, arcybiskupa Moguncji i Magdeburga, jednego z najpotężniejszych elektorów Rzeszy, który Halle wybrał na swą siedzibę i z tutejszej rezydencji Moritzburg zarządzał podległymi mu włościami w latach 1514-41. Nowa świątynia miała powstrzymać postęp reformacji, wspaniałością świadczyć o potędze kościoła. Zaprojektował ją Caspar Krafft, a po jego śmierci (od 1540 r.) budowę kontynuował Nickel Hoffmann. Antyreformacyjny projekt przejęli jednak zwolennicy Lutra. W Wielki Piątek 1541 r. Justus Jonas, wkrótce pierwszy protestanckie pastor w mieście, wygłosił tu kazanie, które zostało uznane za początek reformacji w Halle. Wcześniej kardynał Albrecht von Brandenburg opuścił miasto, gdy stany miejskie obiecały spłacić jego długi.
Pamiątki po wielkim kaznodziei
W 1546 roku, na noc z 20 na 21 lutego zatrzymał się w mieście orszak pogrzebowy wiozący ciało Marcina Lutra z Eisleben (gdzie zmarł) do Wittenbergi (gdzie został pochowany). W kościele Mariackim wystawiono na widok publiczny trumnę ze zwłokami reformatora. W ostatnich latach życia Luter wygłosił kilka kazań w tym kościele. O jego związkach z Halle przypomina ekspozycja, której zasadniczym motywem jest maska pośmiertna Lutra. Znajduje się ona w przyziemiu jednej z zachodnich, Błękitnych wież. Piszę o niej w osobnym artykule.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o ekspozycji masek pośmiertnych Marcina Lutra w naszym portalu
- o roku Lutra na stronach niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)
- witryna poświęcona rocznicowym obchodom
Dodaj komentarz