Torgawa
Reformacja dojrzała na zamku Hartenfels
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Saksońskie miasto Torgawa (Torgau) jest jednym z tych miejsc, w których rodziła się i rozwijała myśl o zreformowaniu kościoła. A tutejszy zamek stanowił jej centrum polityczne.
Spokojnie broni się więc hasło, jakie znalazłam spacerując po mieście: Reformation – made in Torgau. Albo powiedzenie, że Wittenberga była matką reformacji, a Torgawa – jej mamką. To właśnie w tym mieście, już w 1519 r., w kościele św. Mikołaja miał miejsce pierwszy protestancki chrzest, a rok później odprawiono pierwszą mszę po niemiecku.
Liczne podróże reformatora
Sam główny sprawca reformacji, Marcin Luter, odwiedzał to miasto co najmniej czterdziestokrotnie. A to – przy powolności ówczesnych środków transportu oznacza, że bywał tu co chwilę. Odwiedzał swych protektorów – kolejnych elektorów saskich. Tu poznał zbiegłą z klasztoru zakonnicę – późniejszą swą małżonkę Katarzynę von Bora. Tu, na prośbę elektora Jana Mocnego wraz z Filipem Melanchtonem, Justusem Jonasem oraz Janem Bugenhagenem sporządził tzw. artykuły torgawskie (die Torgauer Artikel), dokument przedstawiający przeprowadzone przez zwolenników Lutra reformy i ich teologiczne uzasadnienie, który stanowił wstęp do opracowania w tym samym roku przez Melanchtona wyznania augsburskiego. Czuwał przy łożu śmierci wspomnianego elektora Jana, pierwszego protestanckiego władcy w Europie, był obecny przy otwarciu jego testamentu. Tu poznał sprzyjających reformacji monarchów – króla duńskiego Christiana II i jego siostrę Elżbietę oraz saskiego księcia Henryka Pobożnego z linii drezdeńskiej Wettynów i jego żonę Katarzynę Meklemburską. Władcy ci wprowadzili w swoich domenach protestantyzm.
W siedzibie możnych protektorów
Osią tych wszystkich zdarzeń był stojący na skarpie nad Łabą zamek Hartenfels, zbudowany w stylu wczesnego niemieckiego renesansu. Był w tym czasie siedzibą albertyńskiej linii Wettynów, której w czasach lutrowych przewodzili Fryderyk Mądry (ten, który ukrywał Lutra w Wartburgu), Jan Mocny (ten, który jako pierwszy uznał protestantyzm za wyznanie obowiązujące w jego włościach), oraz Jan Fryderyk Wspaniałomyślny (przywódca protestantów w wojnie szmalkaldzkiej 1546-47, w ich konflikcie z katolickim cesarzem Karolem V). W tym czasie na zamku bywali oprócz wymienionych uczeni i teologowie, jak Georg Spalatin, Gabriel Zwilling czy twórca protestanckiej muzyki kościelnej Johann Walter.
Paradne schody i zamkowa kaplica
W tym czasie zamek ten uchodził za jeden z najnowocześniejszych w Niemczech. Wybudowany został w XV wieku przez Konrada Pflügera, a rozbudowany w następnym stuleciu przez Konrada Krebsa. To on jest twórcą największej atrakcji zamku „Großer Wendelstein”, monumentalnej zewnętrznej klatki schodowej, która przypomina te, znajdujące się we francuskich zamkach nad Loarą.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona zamku
- o roku Lutra na stronach niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)
Dodaj komentarz