Grudniowa wizyta w trzech gdyńskich atrakcjach zajęła mi około sześciu godzin. Krótki wyjazd potwierdził, że jest w niej co robić również poza sezonem. Zachęcam do eksplorowania gdyńskich zakątków o każdej porze roku!
Znajduje się tu kilka, oddzielonych od siebie zespołów architektonicznych i obiektów, z których szczególnie ciekawe są zabytki budownictwa z pruskiego muru, nazywanego też szachulcowym.
Zwiedzanie i poznawanie miasta, jego zabytków oraz atrakcji, ułatwiają bezpłatne plany z zaznaczonymi na nim sugerowanymi obiektami. Znalazłem dwa różne, także w wersji angielskiej i niemieckiej.
Obecna placówka powstała w końcu XIX w. jako Muzeum Przemysłowe. Jego zadaniem miała być jednak dokumentacja historii regionu, gdyż od początku nie ograniczało się ono tylko do tematyki przemysłowej.
Pomimo zniszczeń i pożarów, zachowało się w miasteczku sporo cennych zabytków. W tutejszym centrum informacji turystycznej po znalazłem plan miasta z zaznaczonymi 36. zabytkami i ciekawymi miejscami.
Na ekspozycję wyrobów kamieniarskich przebudowano piwnicę muzeum i przylegający ogród, w którym utworzono mały „skansen” maszyn kamieniarskich. Zaś wystawa obuwia w Skutču jest największą ekspozycją o tej tematyce w Czechach.
W tutejszej stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów. Są w niej kolekcje ceramiki europejskiej, wyroby metalowe, szkło malowane, szlifowane, grawerowane i hutnicze, dekoracyjne i użytkowe itp.
Skarb znaleziony został w Žatcu (północno-zachodnie Czechy) w 1937 roku podczas kopania fundamentów pod budowę magazynu chmielu na dzisiejszym Placu Chmielarskim. To jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w Czechach.
Muzeum ma dziewięć stałych wystaw, którym zwykle też towarzyszy wystawa czasowa. Wśród stałych wystaw jest drukarnia i pracownia czerpania papieru. Tu można, za niewielką opłatą samodzielnie sobie zrobić kartkę papieru.
Przez stulecia był zamek siedzibą książąt pomorskich. Jego budowę zaczęto w 1352 r na planie czworokąta. Miejsce pod budowę znaleziono na wyspie młyńskiej. Dziś, ten jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki, jest siedzibą muzeum.