Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea regionalne

Grudniowa wizyta w trzech gdyńskich atrakcjach zajęła mi około sześciu godzin. Krótki wyjazd potwierdził, że jest w niej co robić również poza sezonem. Zachęcam do eksplorowania gdyńskich zakątków o każdej porze roku!

Znajduje się tu kilka, oddzielonych od siebie zespołów architektonicznych i obiektów, z których szczególnie ciekawe są zabytki budownictwa z pruskiego muru, nazywanego też szachulcowym.

Zwiedzanie i poznawanie miasta, jego zabytków oraz atrakcji, ułatwiają bezpłatne plany z zaznaczonymi na nim sugerowanymi obiektami. Znalazłem dwa różne, także w wersji angielskiej i niemieckiej.

Obecna placówka powstała w końcu XIX w. jako Muzeum Przemysłowe. Jego zadaniem miała być jednak dokumentacja historii regionu, gdyż od początku nie ograniczało się ono tylko do tematyki przemysłowej.

Pomimo zniszczeń i pożarów, zachowało się w miasteczku sporo cennych zabytków. W tutejszym centrum informacji turystycznej po znalazłem plan miasta z zaznaczonymi 36. zabytkami i ciekawymi miejscami.

Na ekspozycję wyrobów kamieniarskich przebudowano piwnicę muzeum i przylegający ogród, w którym utworzono mały „skansen” maszyn kamieniarskich. Zaś wystawa obuwia w Skutču jest największą ekspozycją o tej tematyce w Czechach.

W tutejszej stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów. Są w niej kolekcje ceramiki europejskiej, wyroby metalowe, szkło malowane, szlifowane, grawerowane i hutnicze, dekoracyjne i użytkowe itp.

Skarb znaleziony został w Žatcu (północno-zachodnie Czechy) w 1937 roku podczas kopania fundamentów pod budowę magazynu chmielu na dzisiejszym Placu Chmielarskim. To jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w Czechach.

Muzeum ma dziewięć stałych wystaw, którym zwykle też towarzyszy wystawa czasowa. Wśród stałych wystaw jest drukarnia i pracownia czerpania papieru. Tu można, za niewielką opłatą samodzielnie sobie zrobić kartkę papieru.

Autorka: Anna Zaborska

Przez stulecia był zamek siedzibą książąt pomorskich. Jego budowę zaczęto w 1352 r na planie czworokąta. Miejsce pod budowę znaleziono na wyspie młyńskiej. Dziś, ten jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki, jest siedzibą muzeum.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!