Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea przyrodnicze

Tutejszą florę i faunę najlepiej można poznać na wspomnianej stałej wystawie „Wildnis(t)räume” („Sny o dziczy”). Zajmuje dwa poziomy dawnego hitlerowskiego ośrodka a później koszar NATO.

Autor: Marek Nowak

jej światło pokazuje żeglarzom drogę z wysokości 80 m. Widać je z odległości 22 mil morskich, czyli ok. 40 km. Znajduje się pomiędzy znanymi wczasowiskami Łeba i Rowy, około kilometra w głąb lądu od plaży.

Budynek powozowni wzniesiono w roku 1854 z inicjatywy Jana Działyńskiego. Po remoncie urządzono w nim stałą wystawę na temat przyrodniczych podstaw leśnictwa zatytułowaną „Spotkanie z lasem”.

Oryginalna nazwa Dybul dotyczy miejsca, które zamieszkiwał młynarz o tym nazwisku. Dziś nazwę tę nosi jeden z budynków, który kiedyś był stajnią i oborą, a dziś pomieszczenia w nim zajmuje Muzeum Leśnictwa.

Gdy budynek w latach 70. przejęły Lasy Państwowe z przeznaczeniem na Muzeum Leśnictwa, przeprowadzono remont. Dziś na wystawie „Kulturotwórcza rola lasu” można zobaczyć prace powstałe z zamiłowania autorów do przyrody.

Szybko przekonaliśmy się, że warto było zatrzymać się tu i poznać miejscowe zabytki i atrakcje. Jest Muzeum Karkonoskie, siedziba czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, a całe historyczne centrum miasta od roku 1990 stanowi strefę zabytkową.

Można tu wypożyczyć kajak i wybrać się na poznawanie narwiańskiej przyrody od strony wody. Albo pójść na atrakcyjny spacer ścieżką dydaktyczną poprowadzoną po pomoście nad bagnem. Lub zwiedzić przyrodnicze muzeum.

Patrząc na tysiące motyli można dostać oczopląsu. Są one różnobarwne, ale również tylko czarne lub czarno-białe. Od maleńkich, wielkości zaledwie kilku milimetrów, po duże, a nawet ogromne, o rozmiarach niemal czterech męskich dłoni...

Woliński Park Narodowy obejmuje m.in. malowniczy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, lasy bukowe, ciekawą wsteczną deltę rzeki Świny z archipelagiem wysp i otaczającymi ją wodami Zalewu Szczecińskiego.

Tradycje górniczo-hutnicze tego miasta i regionu są bardzo stare, chociaż należą już do historii. Sięgają bowiem początków naszej ery. Wówczas to kopano rudy żelaza i wytapiano z nich metal w piecach jednorazowego użytku – dymarkach.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!