W czasach antycznych Assos rządził Hermiasz, uczeń Platona, filozof, który próbował wprowadzić w życie platoński ideał miasta-państwa. Przez kilka lat jego gościem był Arystoteles, który założył tu szkołę filozoficzną.
Prace prowadzone na stanowisku archeologicznym Karahantepe przyniosły spektakularne odkrycia. Znaleziono tam monumentalne budowle użytku publicznego, ozdobione rzeźbami ludzi i zwierząt.
Troję odnalazł Henryk Schliemann niemiecki kupiec i zapalony archeolog amator, który wierzył, że znajdzie homerycką Troję i ..... znalazł ją posługując się egzemplarzem „Wojny Trojańskiej”.
Panorama, jako synteza sztuk, łączy w sobie wieloletnie badania archeologiczne i architektoniczne z twórczością współczesnego artysty. Ma ona zastąpić możliwość obejrzenia sławnego ołtarza.
Odkryto tutaj mnóstwo artefaktów świadczących o wysokiej kulturze Minojczyków. Istnieją dowody, że Minojczycy byli dojrzałym i wysoko rozwiniętym społeczeństwem, kochali sztukę, kolory i życie.
Odkrywając ruiny Knossos Artur Evans nie miał wątpliwości, że znalazł pałac króla Minosa, z kilkuset pomieszczeniami na pięciu poziomach, z korytarzami, spiżarniami i salą tronową! Wszystko przypominało labirynt.
To, co pozostało z megalitycznej budowli po naturalnych zniszczeniach spowodowanych upływem czasu i interwencjach archeologów, zostało bardzo udatnie wkomponowane w hotelowy dziedziniec.
Wybrzeże w Assos zawdzięcza wyjątkowy urok starożytnemu miastu, położonemu na uśpionym wulkanicznym wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na leżące poniżej Morze Egejskie.
Tu pochowano króla Midasa. Tu Aleksander Macedoński przeciął węzeł gordyjski. Stanowisko archeologiczne Gordion zostało dwudziestym zabytkiem historycznym Turcji wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
To przylądek wichrów, wiejących z różnym nasileniem przez niemal cały rok. Mieliśmy ich niezłą próbkę, chociaż miejscowi mówili, że to daleko do ich rekordowych podmuchów. Okolice wykorzystywane są na liczne farmy wiatrowe.