Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea biograficzne

W czerwcu 2025 r. będzie miał tu miejsce rocznicowy Festiwal Bacha. Pod hasłem „Transformacja” chóry z całego świata wykonają 66 kantat, które artysta skomponował jako kantor kościoła św. Tomasza w Lipsku.

Fani jednego z najbardziej utytułowanych zawodników w historii skoków narciarskich zobaczą 107 medali i ok. 430 eksponatów należących do naszego bohatera. Warto jednak podkreślić, że nie jest to „muzeum”, lecz żywa galeria.

Otto Lilienthal – pionier lotnictwa, inżynier i humanista – począwszy od szkoły podstawowej interesował się nauką o ptakach, astronomią, matematyką. Skonstruował aparat do latania, który wytyczył lotnictwu właściwy kierunek.

Ignacy Jan Paderewski był w latach 1897-1903 właścicielem dworu w pobliskiej wsi Kąśna Dolna. Bywał w nim z rzadka, ale zasłużył się dla okolicy, a zwłaszcza Ciężkowic, dofinansowując przedsięwzięcia lokalnej społeczności.

Niezwykle śmiały w swojej formie budynek Centrum stał się symbolem kierunku zmian zachodzących nie tylko w architekturze Baku, ale również przeobrażeń dokonujących się w funkcjonowaniu całego Azerbejdżanu.

Miasto słynie przede wszystkim z jednych z najlepiej zachowanych średniowiecznych murów obronnych w Europie środkowo-wschodniej oraz faktu, że urodził się w nim, w izdebce na szczycie kościelnej wieży, czeski kompozytor Bohuslav Martinů.

Wokół odkryć Heinricha Schliemanna wciąż trwają dyskusje, powstają coraz to nowe opracowania naukowe. A jednak wykopaliska Schliemanna spowodowały odkrycie nieznanych kultur datowanych na lata 2550-2300 p.n.e.

Tu urodził się Dežo Hoffmann, fotograf Beatlesów, ale także całej plejady gwiazd muzyki rozrywkowej i filmu. W domku przy ul. Pod Cervenou Studnou 10, gdzie przyszedł na świat, dziś znajduje się jego muzeum.

W 1921 r. Jaroslav Hašek zamieszkał w miejscowości Lipnice nad Sázavou. Początkowo mieszkał w zajeździe „U České koruny”, a potem kupił domek na podzamczu. Tu napisał znaczną część „Przygód dobrego wojaka Szwejka”.

Autorka: Zuzanna Grabska

Za Szuminem Bug zaczyna swoje Wielkie Koło. Na lewym brzegu podmywa piaszczystą skarpę porośniętą sosnowym lasem. To bardzo ładne miejsce, warte postoju i spojrzenia z góry na rzekę.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!