Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea biograficzne

W 1921 r. Jaroslav Hašek zamieszkał w miejscowości Lipnice nad Sázavou. Początkowo mieszkał w zajeździe „U České koruny”, a potem kupił domek na podzamczu. Tu napisał znaczną część „Przygód dobrego wojaka Szwejka”.

Autorka: Zuzanna Grabska

Za Szuminem Bug zaczyna swoje Wielkie Koło. Na lewym brzegu podmywa piaszczystą skarpę porośniętą sosnowym lasem. To bardzo ładne miejsce, warte postoju i spojrzenia z góry na rzekę.

W Kersku i okolicach polecamy odwiedzić miejsca związane z pisarzem i jego twórczością. Możemy wybrać się na wycieczkę szlakiem mierzącym około 15 kilometrów, odpowiednim zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych.

Prawie wszystkie prace Zdzisława Beksińskiego znajdujące się w zbiorach muzeum artysta wybrał sam, jako najważniejsze w jego dorobku. Jest tu też obraz ukończony w dniu śmierci...

Autorka: Anna Ochremiak

Wprowadził do codziennego życia zabiegi higieniczne, bez których zdaje się dziś nie można już funkcjonować – codzienne mycie się, noszenie i pranie bawełnianej bielizny, spacery, odpoczynek, właściwe odżywianie.

W domku pisarza mieści się obecnie muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Znajdziemy tu wycinki z gazet, książki i rzeczy osobiste autora. Pobyt Haška w Lipnicy upamiętnia także gospoda U české koruny, gdzie początkowo się zatrzymał.

Autorka: Anna Ochremiak

Obchody miał trwać do końca tego roku. Koronawirus jednak pomieszał plany, znaczna liczba imprez po prostu się nie odbyła, inne znalazły miejsce tylko w wirtualnej przestrzeni. Dlatego świętowanie Roku Beethovena przedłużono do 30 września 2021 r.

Zwiedzanie zamku odbyw się indywidualnie z audiobookiem lub z przewodnikiem wybraną trasą tematyczną. Jest i trasa podziemna oraz do pomieszczeń przebudowanych przez nazistów, jak również do korytarzy wykutych w skale.

Muzeum powstało w ramach przygotowań do obchodów 120. rocznicy urodzin i 50. śmierci pisarza. A przyszedł on na świat w oficynie dworu w niewielkiej wsi Wola Okrzejska, na styku Podlasia, Lubelszczyzny i Mazowsza.

Gjirokastra nosi nazwę miasta-muzeum, a zawdzięcza to kamiennym domom starówki pokrytymi szarymi łupkami. Słynie też z muzeum ulokowanego jakoby w rodzinnym domu komunistycznego dyktatora Envera Hodzy.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!