Pierwotnie był tutaj ogród romantyczny księżnej Izabelli z Flemigów Czartoryskiej. W 1912 tereny te zostały przekształcone na cmentarz, na którym podczas I wojny światowej pochowano żołnierzy rosyjskich i niemieckich jeńców wojennych.
Starożytne miasto Myra, na terenie którego znajduje się dzisiejsze Demre, było niegdyś drugim co do wielkości biskupstwem w Anatolii. Jako biskup, św. Mikołaj, zwany „Świętym od Cudów”, zyskał miłość jej mieszkańców.
To co przetrwało, budzi jednak respekt. Las wystających zaledwie na kilkadziesiąt centymetrów fragmentów kolumn na ogromnym, wyłożonym kamiennymi płytami placu. Oraz 44-metrowa Wieża Hasana...
Iwanowice powstały zapewne na początku XIII wieku, gdy w latach 1212-25 kasztelanem kaliskim był rycerz Iwan z rodu Odrowążów. On to miał założyć wieś, nazywając ją od swojego imienia. Już przed rokiem 1294 istniała parafia.
Dziś cmentarz mieści 2800 grobów umiejscowionych na kolejnych tarasach. Najstarsze pochodzą z początków XIX wieku i nawiązują do starożytnych rzymskich sarkofagów. Późniejsze przybierają różne formy...
Trwająca od 20. lat budowa największego w świecie Wielkiego Muzeum Egipskiego dobiegła właśnie końca. Znajdzie się w nim 100 tys. eksponatów, w tym cała, licząca ponad 5,3 tys. pozycji, kolekcja Tutanchamona. Otwarcie nastąpi jeszcze w tym miesiącu!
Od roku 2013 pałac jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem. W roku 2018 udostępniono Mauzoleum. Zwiedzanie pałacu trwa ok. 2 godz. W tym czasie trzeba pokonać ponad 300 schodów.
Spacerując dziś wąskimi uliczkami czy posiadując na rynku trudno dziś uwierzyć, że choć miasto nie ucierpiało w czasie wojny, to enerdowskie władze chciały starówkę po prostu wyburzyć. Dlaczego?
Na słynnym rzymskim cmentarzu Verano pochowano wielu Polaków. Wśród nich znaleźli się także naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści...
Wykształcone, tworzyły w XIX w. w swoich salonach polonijne środowisko, kleiły je. Wspomagały artystów, emigrantów a nawet duchownych. Wiele z nich spoczęło na cmentarzu Verano.