Rzym
Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Epitafium księcia Kazimierza Czetwertyńskiego zmarłego w Rzymie w 1839 r. jest najstarszym znanym śladem polskiego grobu na rzymskim cmentarzu Verano.
Płyta z nieistniejącego grobowca wmurowana została wtórnie w wewnętrzną ścianę Quadriportico. Jej wykonawcą w 1840 r. był rzeźbiarz Pio Fedi. Przed hermą zmarłego ukazaną znajdują się personifikacje Wiary i Miłosierdzia, na tympanonie rzeźbiarz umieścił herb książęcy Czetwertyńskich – św. Jerzy zabijający smoka. Nie wiadomo, co Kazimierz Czetwertyński robił w Rzymie i jakie miał zamiary podróżne.
Onufry Antoni Józef Korzeniowski (zm. w 1868 r.) był powstańcem listopadowym. Brał udział w Nocy Listopadowej i uhonorowany został Krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Francji. Do Rzymu przybył w 1848 r. z zamiarem wstąpienia do wojska papieskiego. Nie przyjęto go, ale w Rzymie osiadł na stałe. Pochodził z Podola i był stryjecznym dziadkiem pisarza Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego znanego jako Joseph Conrad. Kolekcjonował dzieła średniowiecznych malarzy włoskich, którymi przed śmiercią obdarował kilka rzymskich kościołów. Onufry Korzeniowski sam zaprojektował dla siebie grobowiec, który umieszczony jest w niszy pod wzgórzem Rupe Caracciolo na Verano. Należy do najstarszych i najpiękniejszych polskich grobowców. Ma formę sarkofagu (został odrestaurowany w 2014 r.)
Artur Apolinary Wołyński (zm. w 1893 r.) jest w emigracyjnej historii Polski jedną z najwybitniejszych postaci. Uczestniczył w powstaniu styczniowym jako sekretarz przy Rządzie Narodowym. Na emigracji pisał artykuły o powstaniu styczniowym, o Garibaldim i o włoskim ruchu wyzwoleńczym, teksty o historii i kulturze polskiej. Był bardzo pracowitym historykiem, który swoją działalność poświęcił przede wszystkim Kopernikowi i Galileuszowi. W 1873 r. (z udziałem m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego) ogłosił – zarówno w kraju, jak i wśród Polonii – apel i zbiórkę pamiątek i publikacji dotyczących Mikołaja Kopernika. Efekt był nadspodziewany: zgromadzona została jedna z największych kolekcji kopernikańskich w Europie, która stała się zalążkiem otwartego w 1882 r. Muzeum Kopernikańskiego, które nadal istnieje przy obserwatorium astronomicznym na wzgórzu – Monte Mario.
Dodaj komentarz