Był litewskim kompozytorem, malarzem i grafikiem, najwybitniejszą postacią kultury litewskiej przełomu XIX i XX wieku. Przez większą część życia związanym z Polską.
Starożytne miasto Myra, na terenie którego znajduje się dzisiejsze Demre, było niegdyś drugim co do wielkości biskupstwem w Anatolii. Jako biskup, św. Mikołaj, zwany „Świętym od Cudów”, zyskał miłość jej mieszkańców.
Wysiłek dzierżawczyń stawów oraz ich działalność na rzecz odrodzenia gatunku pstrąga ojcowskiego zostały docenione. W 2018 roku otrzymały one nagrodę Parlamentu Europejskiego „Najbardziej innowacyjna rolniczka Europy”.
Pod koniec XIX w. założono w Ojcowie regionalne muzeum. Projekt utworzenia tu rezerwatu przyrody zrodził się już w 1924 roku. Ale park narodowy, jako szósty w Polsce, powstał dopiero w 1957 r.
To co przetrwało, budzi jednak respekt. Las wystających zaledwie na kilkadziesiąt centymetrów fragmentów kolumn na ogromnym, wyłożonym kamiennymi płytami placu. Oraz 44-metrowa Wieża Hasana...
Otto Lilienthal – pionier lotnictwa, inżynier i humanista – począwszy od szkoły podstawowej interesował się nauką o ptakach, astronomią, matematyką. Skonstruował aparat do latania, który wytyczył lotnictwu właściwy kierunek.
Plac Warszawski zyskał nazwę 5 maja 1928 roku a uroczyste otwarcie celebrował Maxime Weygand. Dlaczego on? Ten francuski generał był Honorowym Obywatelem Warszawy od 23 sierpnia 1920 roku.
Docieramy do miejsca, w którym zwiedzający mogą skosztować gorącej masy czekoladowej: gorzkiej, mlecznej i białej zanim twardniejąc zamieni się w czekoladę, serwowanej na kawałeczkach wafli...
Wkłady do współczesnych ołówków, będące mieszaniną glinki kaolinowej i grafitu, osłonięte drewnianą obudową, należą do najsłynniejszych wynalazków Josepha Hardtmutha. Po opatentowaniu rozpoczął ich produkcję w Wiedniu.
Lucyn to najstarsze miasto na Łotwie, powstałe w 1177 r.. W 1399 r. krzyżacki zakon kawalerów mieczowych (zakon liwoński) na miejscu dawnej łatgalskiej osady położonej w pobliżu jeziora Lucyńskiego zbudował zamek.