Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Architektura
Autor: Marek Nowak

Cerkiew pw. św. Dymitra, zbudowana została w 1882 r. w miejscu starszej, pod tym samym wezwaniem. Obecnie jest ona kościołem katolickim, choć od czasu gdy we wsi postawiono nową świątynię, nieużywanym i na co dzień zamkniętym.

Autorka: Anna Zaborska

To jedno z najstarszych miast na Słowacji, pierwsza wzmianka o Nitrze pochodzi z 871 roku. Tu także powstał pierwszy kościół chrześcijański w tym kraju. Zamek nitrzański, którego historia sięga XI wieku, zajmuje całe wzgórze...

Autorka: Anna Zaborska

Olbracht, ladaco i hulaka, szukając sposobu na zdobycie majątku, ożenił się z dużo starszą wdową, Beatą z Kościeleckich. A ona, znudzona brakiem zainteresowania ze strony męża, ruszyła z dworem i kilkoma mieszczanami na wycieczkę w góry...

Budowę świątyni rozpoczęto w miejscu wcześniejszego kościoła św. Jana Chrzciciela znajdującego się na wschód od grodu i miasta. Postawiono ją na fundamentach romańskiej bazyliki. Budowano w stylu gotyckim używając cegły.

Walorami i głównymi atutami Krety są wypoczynek, zwłaszcza na plażach oraz tamtejsza kuchnia. A także kultura i zabytki, przede wszystkim antyczne oraz taniec. Ponadto 4 geoparki wpisane na Listę UNESCO i turystyka aktywna...

Wirydarze budowano głównie przy kościołach klasztornych. A przy katedrach wiele ich było na terenie Niemiec. Wirydarz przy kościele w Kamieniu Pomorskim jest jedyny w Polsce i znajduje się najdalej na wschodzie Europy.

Perłą kraju jest jezioro Ochrydzkie i położone nad nim nieco ponad 40-tysięczne miasto Ochryda (Ohrid). Z antycznymi korzeniami,wpisane jest na listę UNESCO, z co najmniej dziesięcioma obiektami i imprezami wartymi poznania.

Oceniane w konkursie kurpiowskie palmy wielkanocne gromadzone są w starym kościele. Ich wysokość sięga od 2 do nawet 6 metrów. Choć w dawniejszych latach były już palmy 11- i 14-metrowe, dominują jednak takie, które mają ok. 3-4 m.

Lipniki to jedna z dwu, obok Łysych, miejscowości, w których rozpoczął się proces odradzania palmiarskich tradycji w latach 60. ubiegłego wieku. Uratowali je księża Adolf Pogorzelski z Łysego i Aleksander Urynowicz właśnie z Lipnik.

W roku 1906 przyłączono Rypinek do Kalisza. Przybywało mieszkańców i kapliczka okazała się za mała. Rozebrano ją i na jej miejscu w latach 1908-10 zbudowano kościół murowany. Prawdopodobnie w roku 1914 Rypinek został parafią.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!