Orawskie Podzamcze
Zgodnie z nazwą: u stóp zamku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Orawskie Podzamcze (Oravský Podzámok) to wieś w północnej Słowacji, w historycznym regionie Orawa. Wieś znajduje się w dolinie rzeki Orawa, na Pogórzu Orawskim.
Znajduje się ona na wysokości 511 m n.p.m. mieszka tu ponad 1300 mieszkańców a powierzchnia wynosi ok. 35 km kw. Nad zabudowaniami wsi, na wzgórzu, wznosi się piękny Zamek Orawski (Oravský hrad).
Orawa zajmuje około 1900 km kw. Większa część regionu znajduje się na Słowacji ale część jest w granicach Polski. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka a na Słowacji Dolny Kubin, Trzciana, Namiestów i Twardoszyn.
Dobre i trudne czasy
Orawskie Podzamcze uchodzi za najstarszą miejscowość na Orawie. Chociaż nigdy nie miała praw miejskich to jednak wraz z zamkiem była ważnym ośrodkiem całego regionu. Przynajmniej do XVII wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1559 kiedy właścicielem zamku był Franciszek Turzo choć wieś mogła istnieć już w wieku XIII kiedy powstał zamek.
Franciszek Turzo założył wokół zamku kilka folwarków, co wiązało się z ulgami w daninach i opłatach dla nowopowstających wsi. W XVII wieku w gminie znajdowała się karczma, młyn, tartak, browar, manufaktura sukna, warsztat wyrabiający proch strzelniczy i zabudowania gospodarcze zamku. W 1637 roku powstała parafia. Po roku 1626 Podzamcze stało się centrum administracyjnym i handlowym Orawy a szczególnie w zakresie handlu drewnem i wyrobami drewnianymi. Razem z pustoszeniem zamku w XVIII wieku malało znaczenie Podzamcza.
W roku 1800 spłonęła większa część Zamku Orawskiego i spora część Podzamcza. Remont twierdzy przeprowadzono w latach 60- tych XIX wieku gdy zarządcą dóbr orawskich został Edmund Zichy. Zamek wyremontowano ale Orawskie Podzamcze nie było objęte tak szeroko pracami remontowymi i wiele historycznych budynków nie przetrwało.
Dziś to turystyczne zaplecze zamku
Wśród zabytków we wsi Orawskie Podzamcze zapewne najważniejszą atrakcją jest Zamek Orawski o którym piszę w odrębnym artykule. We wsi jest zabytkowy budynek dawnej prefektury Komposesoratu Orawskiego. Powstał w 1797 r. jako obiekt barokowy jednak obecnie jego elewacja jest klasycystyczna. W górnej części frontonu możemy zobaczyć rzeźbę „Solidarność”. Obecnie we wnętrzach i na zewnątrz urządzane są wystawy.
We wsi jest klasycystyczny kościół św. Jana Nepomucena. Wcześniej wybudowano w XVIII wieku kapliczkę na cmentarzu, w stylu barokowym, ale spłonęła. Odbudowano ją w obecnym stylu w roku 1831, a powiększono w roku 1913. Niestety gdy byłem, była zamknięta. We wsi jest również Muzeum Szlacheckich Powozów i Sań (Múzeum šľachtických kočiarov a saní). Dysponuje ono największą kolekcją powozów na Słowacji. Muzeum funkcjonuje od maja roku 2008. Kolekcja jest wynikiem długotrwałego gromadzenia i renowacji ekspozycji. Znajduje się tu 21 powozów luksusowych i eleganckich, miejskich i myśliwskich oraz sanie na śnieg.
Dodaj komentarz