Ostatnio dodane artykuły z kategorii: baśnie i legendy

Luční bouda, zwana także Wiesenbaude, Stará česká, Bílá lub Stará Rennerova bouda, stała na swoim miejscu prawdopodobnie już w drugiej połowie XVI wieku.

Piszę o św. Urszuli, nazywanej też „z Kolonii”. Przed wyjściem za mąż za poganina postanowiła odbyć pielgrzymkę do Rzymu. Towarzyszyło jej ponoć dziesięć służek – dziewic, które miały własne statki i tysiącosobowe orszaki....

Autorka: Emilia Potocka

Tu pochowano króla Midasa. Tu Aleksander Macedoński przeciął węzeł gordyjski. Stanowisko archeologiczne Gordion zostało dwudziestym zabytkiem historycznym Turcji wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto słynie przede wszystkim z jednych z najlepiej zachowanych średniowiecznych murów obronnych w Europie środkowo-wschodniej oraz faktu, że urodził się w nim, w izdebce na szczycie kościelnej wieży, czeski kompozytor Bohuslav Martinů.

Widocznie mam bardzo twardy sen, bo gdy spałem na zamku, nie słyszałem ani karet i jazdy byka, ani nie odwiedził mnie żaden inny duch z zamkowych legend… Zamek przyjmuje bowiem gości w przebudowanym na potrzeby hotelowe...

Była to historia jak Romea i Julii. I chociaż zaliczana jest do tutejszych legend, fakty potwierdzają, że wydarzyła się rzeczywiście. Nadal porusza ona ludzi. Zarówno posąg, jak i grób Anny na cmentarzu, należą do miejscowych atrakcji.

Na odpusty pomimo pobliskiej granicy państwowej przybywali wierni z okolicznych miejscowości, również z Kalisza znajdującego się po drugiej stronie granicy. I dziś licznie jest oblegany odpust 15 sierpnia połączony z dożynkami.

Autorka: Anna Zaborska

Przez stulecia był zamek siedzibą książąt pomorskich. Jego budowę zaczęto w 1352 r na planie czworokąta. Miejsce pod budowę znaleziono na wyspie młyńskiej. Dziś, ten jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki, jest siedzibą muzeum.

Autor: Marek Nowak

Był to prawdopodobnie ważny ośrodek pogańskiego kultu, a także dobrze widoczny od strony morza punkt nawigacyjny. W nocy wskazywał drogę dzięki płonącym na nim ogniskom, w dzień także unosił się nad nim czarny dym.

Autorka: Zuzanna Grabska

Przez większość swego życia sosna była bezimienna. Dopiero 2016 r. nazwano ją Wszebora. To staropolskie imię żeńskie, które może oznaczać tę, która zawsze staje do walki.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!