Ostatnio dodane artykuły z kategorii: pałace i dwory

Niedawno duża część terenów zamkowych przeszła przebudowę i mieści się w nim muzeum hipologiczne, dostępna jest też część mieszkalna z odzyskanymi meblami i wyposażeniem, lub podobnymi z epoki.

Pałac Scheiblera nie powstał od razu. Na początku w latach 1855-56 był to parterowy murowany budynek. Równocześnie postawiono budynki kuchni, wozowni i stajni. Wraz z powiększaniem się rodziny zaczęto rozbudowywać dom.

Muzeum Kinematografii w Łodzi posiada ponad 70 tys. eksponatów. Wśród nich są urządzenia sprzed ery filmu. Są to latarnie magiczne, zabawki optyczne, stereoskopy. Jest też odrestaurowany w roku 2016 fotoplastikon.

Autorka: Zuzanna Grabska

Do zatrzymania się w Wierzbnej skłoniła mnie przede wszystkim informacja, że na terenie parku znajduje się zespół pięciu kamiennych krzyży pokutnych. Niestety, park pałacowy otoczony murem, wstęp wzbroniony.

Od roku 2013 pałac jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem. W roku 2018 udostępniono Mauzoleum. Zwiedzanie pałacu trwa ok. 2 godz. W tym czasie trzeba pokonać ponad 300 schodów.

Szczególną rolę w budowie oraz dekorowaniu pałacu odegrała Maria Gabriela Lażańska. Owdowiała w wieku 20 lat, z czwórką dzieci, potrafiła przekształcić Manětin w ważne centrum kultury i życia towarzyskiego.

Autorka: Emilia Potocka

Co roku latem odbywa się tu m.in. Festiwal zapasów w oliwie Kırkpınar. Ponadto witający wiosnę Festiwal Kakava-Hıdırellez oraz Międzynarodowy Festiwal Orkiestr i Wątróbki, który jednocześnie celebruje muzykę orkiestry dętej i słynną potrawę regionu.

Fotografie umożliwiły odnowienie pałacu z uwzględnieniem jego wyglądu sprzed drugiej wojny światowej. Przystąpiono do rewitalizacji pałacu i parku. W trakcie prac konserwatorskich odkryto nad wejściem herb.

Ostatnia przebudowa miała miejsce za rodziny Klobusów, która władała majątkiem do 1943 r. Przebudowali oni założenie obronne na pałacową rezydencję, nadając jej neogotycki kształt. Ale ślady fortyfikacji widoczne są w parku do dziś.

Karol Stefan Habsburg, z żywieckiej gałęzi tego rodu, przeznaczył pałąc na sanatorium i szpital dla żołnierzy. Trwała wszak I wojna światowa, pacjentami byli głównie kombatanci CK. Od tego czasu już nieprzerwanie budynek służy chorym.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!