Komierowo
Rodowa siedziba z nową perspektywą

Komierowo to rodzinne gniazdo Komierowskich prawdopodobnie od… ponad tysiąca lat.
Według kronikarskich zapisów, protoplasta rodu, Sobiesław Bossuta, przybył do Polski w orszaku czeskiej księżniczki Dobrawy, wydawanej za księcia Mieszka I. Tu wiernie służył nowemu panu, za co został obdarowany dobrami Włościbórz i Komierowo. Do dziś Komierowo pozostaje na uboczu cywilizacyjnego zgiełku, choć wszędzie stąd blisko, do Bydgoszczy około 50 km, do Chojnic – 40, do starostwa powiatowego w Sępólnie Krajeńskim – kilkanaście.
Piotr Komierowski, potomek mazowieckiej linii rodu, w 1997 roku odkupił pałac Komierowo od Skarbu Państwa, a następnie, w 2011 roku, przy wsparciu najmłodszej córki Agnieszki podjął się żmudnego procesu rewitalizacji całego kompleksu parkowo-pałacowego. Jego misją stało się zachowanie ciągłości i dziedzictwa kulturowego rodziny Komierowskich oraz przywrócenie Komierowa do jego dawnej świetności. By pałac jako perła Krajny po wielu latach burzliwej historii mógł na nowo służyć jako miejsce spotkań rodzinnych, towarzyskich i biznesowych. Prywatnie Piotr Komierowski wielką wagę przykłada do zdrowego stylu życia, dlatego w Komierowie tak ważne są nie tylko rozmaite rodzaje aktywności sportowej, ale także zdrowa kuchnia bazująca na świeżych, naturalnych składnikach dostarczanych przez lokalnych dostawców.
W rankingu prestiżowego stowarzyszenia Hoteli Historycznych w Europie – Historic Hotels of Europe – Pałac Komierowo wyróżniony został złotą nagrodą oraz tytułem w kategorii: New Entry Historic Hotel Award 2022, pokonując równie prestiżowych konkurentów z Irlandii i Szwajcarii.
Warto wiedzieć
Krajeński Park Krajobrazowy jest największy na Kujawach i Pomorzu. To blisko sto jezior, liczne gatunki roślin i zwierząt, warte poznania zabytki, a dla aktywnych szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Występujące na tym obszarze bagna i mokradła, są ostoją wielu chronionych gatunków roślin i ptactwa. Mieszkańcami parku są m.in. bocian, czapla czy będący symbolem parku żuraw oraz sowy. Występują tu także rośliny chronione: grążel żółty i grzybień biały, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko.
Dodaj komentarz