Kościelec Kujawski
Najstarszy wiejski kościół murowany

Przypuszcza się, ze budowę kościoła rozpoczęto na przełomie XII i XIII wieku, w czasach gdy na Kujawach rządził Mieszko III Stary. Wiadomo, że kościół istniał już w 1311 roku. Nosi wezwanie św. Małgorzaty, popularnej patronki w okolicy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Małgorzata Rczkowska
Kościelec Kujawski. Najstarszy wiejski kościół murowany
Pierwotnie romański, nie oparł się licznym przebudowom, choć bez trudu odnajdziemy stare fragmenty budowli.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kościelec Kujawski to niewielka miejscowość położona między Inowrocławiem a Pakością (słynna Kalwaria). Stoi tu jeden z  najstarszych murowanych wiejskich kościołów w Polsce. Starsze bywają tylko w miastach.

Od tej świątyni pochodzi i współczesna (Kościelec), i dawna (Lapida Ecclesia ? Kamienny Kościół) nazwa wsi. Od nazwy wsi, a więc i kościoła, przyjął nazwę znany ród Kościeleckich.

Przypuszcza się, ze budowę kościoła rozpoczęto na przełomie XII i XIII wieku, w czasach gdy na Kujawach rządził Mieszko III Stary. Wiadomo, że kościół istniał już w 1311 roku. Nosi wezwanie św. Małgorzaty, popularnej patronki w okolicy. Pierwotnie romański, nie oparł się licznym przebudowom, choć bez trudu odnajdziemy stare fragmenty budowli. Kamienna bryła ma ceglaną gotycką wieżę i sklepienia oraz dwie bardzo podobne do siebie kaplice, choć pochodzące z zupełnie różnych czasów. Starszą, renesansową, zaprojektował w XVI w Jan Baptysta Quadro, twórca poznańskiego ratusza i budowniczy zamku w Niemczy. Poświęcono ją św. Barbarze i pełniła rolę kaplicy grobowej rodu Kościeleckich. Drugą ? Serca Jezusowego ? dobudowano w XIX w. Obie zdobią renesansowe attyki, rzadkość w architekturze sakralnej, zwłaszcza na wsi.

Warto wiedzieć

* Na przykościelnym cmentarzu jest grób ojca prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. On sam został ochrzczony właśnie w kościeleckim kościele, a urodził się w pobliskiej wsi ? Rycerzewo.
* Niedaleko kościoła, w parku, jest klasycystyczny pałac z zabudowaniami folwarcznymi i park z połowy XIX wieku. Wybudowali go ówcześni właściciele Kościelca ? Dąbscy.
* Tutejsza szkoła podstawowa może się poszczycić nie byle jaką tradycją. Założono ją w 1834 roku.

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 4

  ~nick, 17 grudnia 2012 @ 18:13

  szkoda, że taki suchy opis i mało fotografii. Szukam inspiracji na wyjazd w kierunku pogranicza woj. Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolskiego, ale dla ciekawych miejsc mogę trochę kierunek zmienić.

  kasienka.te, 23 stycznia 2013 @ 18:10

  Prawda, przydałoby się więcej informcji.

  jAKUBÓW, 17 października 2013 @ 21:37

  Podobno najstarszy kościół jest na Dolnym Śląsku w miejscowości JAKUBÓW

  amityr, 17 lipca 2014 @ 08:17

  To co napisano jest nie prawdą. Najstarszy murowany Kościół w Polsce, to kościół w Kościelnej Wisi budowę rozpoczęto w 1140roku.
  http://www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl/opisy/1c/koscwies.htm

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij