Parafię, w roku 1303 poświadczył arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. W latach 1358-1810 kościół należał do Zakonu Kanoników Laterańskich, których do Kalisza sprowadził król Kazimierz Wielki.
Miasto słynie z licznych kościołów, chociaż pierwsza bazylika, przekształcona później w katedrę, została zniszczona w okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Do jej rangi awansowano później inną bazylikę.
W roku 1773 rozwiązano zakon jezuitów i zakonnicy opuścili Kalisz. Jednak w roku 1919 biskup diecezji kujawsko-kaliskiej Stanisław Zdzitowiecki wystąpił do Stolicy Apostolskiej o przekazanie pobernardyńskiego zespołu (działającym znów od 1814 r.) jezuitom.
Noc 10 czerwca 1194 r.jest szczególnie pamiętna w historii katedry. Ogień nagrzał ołowiane poszycie dachów. Deszcz metalu sączył się do środka, a w ślad za nim runął niemal cały korpus nawowy. Ocalała tylko fasada zachodnia i kilka witraży.
Budowniczowie katedry w Laon wprowadzili wiele innowacji, które naśladowano w innych katedrach francuskich, również w angielskich, jak ścięta absyda, nisze portali z wimpergami. Ale woły są tylko w Laon.
Budowę katedry w Bourges ukończono szybko około 1226 r., zachowała zatem jednolity styl. Jej architekt – jak w wielu przypadkach – nieznany, nakreślił katedrę z rozmachem i zdumiewającą prostotą.
Budowa obecnej bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Agłonie zakończyła się w roku 1780. Zbudowali ją w stylu barokowym ojcowie dominikanie, a ufundowała ziemiańska rodzina Szostowickich.
Praca nad odbudową i ratowaniem skarbów katedry trwała od pierwszego, tego fatalnego dnia pożaru. Z pełnym poświęceniem pracowali strażacy, wszyscy wynosili cenne kawałki budynku, architekci, konserwatorzy...
W wyniku rozłamu powstał narodowy Kościół Czechosłowacki zorganizowany w patriarchat który odwoływał się do tradycji świętych Cyryla i Metodego, utrakwistów i Braci Czeskich. Sympatyzował z prawosławiem i starokatolicyzmem.
Miasteczko leży nad rzeką Sommą, w departamencie Sommy i jest stolicą terytorium Ponthieu. Niska zabudowa Abbeville ze spadzistymi dachami i mansardami nadaje mu piękno, spotykane w wielu niewielkich miastach.