Ostatnio dodane artykuły z kategorii: mała architektura

Jest tu 20 budynków, odwzorowanych na podstawie dawnych fotografii i materiałów archiwalnych. Do najciekawszych należą: ratusz ze Starego Sącza, atelier fotograficzne, warsztat zegarmistrzowski, poczta i salon fryzjerski.

Autorka: Zuzanna Grabska

Aleja gwiazd, a właściwie Aleja Gwiozd – bo tak nazywa się rodzaj łowickiej wycinanki – znajduje się na chodniku południowej pierzei Starego Rynku. Poświęcona jest twórcom i propagatorom ludowej kultury.

Henryk Żeglarz wyprowadza okręty portugalskich odkrywców na oceany i w świat. Przypominający kształtem karawelę pomnik „wypływa” w podróż, w miejscu u ujścia Tagu, z którego w roku 1497 r. wyruszył ku Indiom Vasco da Gama.

Liczących się w skali międzynarodowej zabytków tu nie ma. Z turystycznego punktu widzenia mocną stronę miasta stanowi kultura i oświata. Wolny Uniwersytet Burgaski, koledż turystyczny, a przede wszystkim kilka muzeów.

Do odrestaurowanej fontanny przybyło ponad 60 diod LED, które pozwalają na jej rozświetlenie znacznie silniejszym światłem, przy jednoczesnym wykorzystaniu nieograniczonej gamy kolorów.

Autor: Marek Nowak

Pośrodku platformy na wieży znajduje się misa ogniowa o średnicy 2,5 metra. W niej można było podpalić mieszaninę drewna i smoły, która dawała płomień sięgający nawet siedmiu metrów utrzymujący się nawet do trzech godzin...

To, co teraz widzimy na Starym Rynku jest efektem podjętej w 1990 r. decyzji o odbudowie historycznego serca Poczdamu, które zniszczyły alianckie bomby. Potem proces zniszczenia dopełniły władze NRD rozbierając szkielety dawnych budynków.

Królewski Ogród Światła odbywa się co roku od 10 października do 28 lutego. To wystawa plenerowa składająca się z tysięcy diod ułożonych w rożne kształty prezentowana przy pałacu w Wilanowie.

Pomnik ten sfotografowałem wiosną 2019 r., gdy stał jeszcze w przestrzeni miasta. Ani mi przyszło do głowy, że zostanie zabrany. Dobrze, że nie zniszczony... Odmienianie historii poprzez burzenie pomników jest głupie...

Ze względu na unikalną zabudowę historyczną, ulica Piotrkowska w całości została wpisana do rejestru zabytków. Aby uatrakcyjnić turystom spacer ustawiono na niej rzeźby z brązu przedstawiające znanych łodzian.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!