Berlin
Neptun z władczym spojrzeniem
Berlin ma swoją Fontannę Neptuna (Neptunbrunnen), która znajduje się na pięknym placu ratuszowym, przy którym jedną pierzeję zajmuje Czerwony Ratusz Miejski, po drugiej stronie – gotycki Kościół Mariacki (St. Marienkirche obecnie ewangelicki), którego historia rozpoczęła się w połowie XIII w.
Warto do niego zajrzeć, wchodząc przez wspaniały portal, szczególnie po to, aby zobaczyć „Taniec śmierci”, naścienne polichromowane przedstawienie z końca XV w. Nad placem dominuje słynna berlińska wieża telewizyjna.
W centralnym miejscu fontanny wznosi się Neptun z trójzębem i z władczym spojrzeniem siedzi wraz z dziećmi w wielkiej muszli. Poniżej muszlę podtrzymują gigantyczne centaury, na których przysiadły kraby i homary. Dzieci, trochę przerażone, chowają się pod muszlą, pewnie z bojaźni przed dużymi zwierzętami wodnymi znajdującymi się poniżej. W sadzawce umieszczono żółwia, fokę, węża morskiego i krokodyla.
Cztery siedzące na balustradzie kobiety są alegorią czterech rzek, które w czasie powstania fontanny płynęły na terytorium Prus, to:
* Łaba – trzymająca owoce i kolby kukurydzy,
* Ren – wyposażony w siatkę wędkarską i winogrona,
* Wisła – wioząca bloki drewna, symbol leśnictwa,
* Odra – z kozą, trzyma zwierzęce skóry.
Fontanna jest dziełem artysty i architekta Reinholda Begasa, który skonstruował ją w 1891 r. w stylu neobarokowym. Berlińczycy nazywają ją „miednicą Forckena” (Forcken Becken) i jest to prawdopodobnie skojarzenie z nazwiskiem ówczesnego burmistrza Berlina, który nazywał się Forckenbeck. Ta „miednica ” ma 18 m średnicy i wysokość 10 m.
Warto wiedzieć
Fontannę znajdziemy ją pod adresem Berlin, Rathausstraße 1.
Dodaj komentarz