Berlin
Neptun z władczym spojrzeniem

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Berlin ma swoją Fontannę Neptuna (Neptunbrunnen), która znajduje się na pięknym placu ratuszowym, przy którym jedną pierzeję zajmuje Czerwony Ratusz Miejski, po drugiej stronie – gotycki Kościół Mariacki (St. Marienkirche obecnie ewangelicki), którego historia rozpoczęła się w połowie XIII w.
Warto do niego zajrzeć, wchodząc przez wspaniały portal, szczególnie po to, aby zobaczyć „Taniec śmierci”, naścienne polichromowane przedstawienie z końca XV w. Nad placem dominuje słynna berlińska wieża telewizyjna.
W centralnym miejscu fontanny wznosi się Neptun z trójzębem i z władczym spojrzeniem siedzi wraz z dziećmi w wielkiej muszli. Poniżej muszlę podtrzymują gigantyczne centaury, na których przysiadły kraby i homary. Dzieci, trochę przerażone, chowają się pod muszlą, pewnie z bojaźni przed dużymi zwierzętami wodnymi znajdującymi się poniżej. W sadzawce umieszczono żółwia, fokę, węża morskiego i krokodyla.
Cztery siedzące na balustradzie kobiety są alegorią czterech rzek, które w czasie powstania fontanny płynęły na terytorium Prus, to:
* Łaba – trzymająca owoce i kolby kukurydzy,
* Ren – wyposażony w siatkę wędkarską i winogrona,
* Wisła – wioząca bloki drewna, symbol leśnictwa,
* Odra – z kozą, trzyma zwierzęce skóry.
Fontanna jest dziełem artysty i architekta Reinholda Begasa, który skonstruował ją w 1891 r. w stylu neobarokowym. Berlińczycy nazywają ją „miednicą Forckena” (Forcken Becken) i jest to prawdopodobnie skojarzenie z nazwiskiem ówczesnego burmistrza Berlina, który nazywał się Forckenbeck. Ta „miednica ” ma 18 m średnicy i wysokość 10 m.
Warto wiedzieć
Fontannę znajdziemy ją pod adresem Berlin, Rathausstraße 1.
Dodaj komentarz