Berlin
Widok z kopuły Reichstagu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Byłam w nowej kopule Reichstagu. Na taras wjeżdża się windą. I oto przed nami szklana kopuła. Ma powierzchnię 3 tys. m kw. rozpiętych na stalowym szkielecie złożonym z 24. prostopadłych żeber i 17. poziomych obręczy. Waży 1200 ton! Jej wysokość ? od poziomu tarasu ? wynosi 24 m, a średnica 40 m.
Ogromne rozmiary ? cały budynek z kopułą (od poziomu ulicy) osiąga 54metry. Wewnątrz kopuły przeplatają się dwie rampy o szerokości 180 cm, przesunięte o 180 stopni ? dla wchodzących i dla schodzących ? nie ma kolizji. Rampy pochylone są o około 10 stopni, a każda z nich ma długość 230metrów. W środku znajduje się lustrzany lej (360 luster) w kształcie odwróconego stożka, a lustra chronione są ?żaglem? przesuwającym się zgodnie ze słońcem. Kopuła ? dla parlamentu ? spełnia funkcję oświetleniową i wentylacyjną sal obrad. Sklepienie kopuły jest otwarte (jak w rzymskim Panteonie) ? niebo nad nami. Wejdźmy na rampę i korzystając z (darmowego) audioguida identyfikujmy ? Berlin. Oto Brama Brandenburska, obok niej ambasada Stanów Zjednoczonych i pomnik ku czci pomordowanych Żydów Europy; oto dworzec kolejowy Friedrichstrasse, wieża telewizyjna (symbol Berlina) i ?.
Berlin ma ciągle coś nowego do pokazania…
Buduje się z rozmachem i ładnie. Można to zobaczyć z wielu punktów widokowych ? tarasów wieżowca przy Potsdamer Platz, tarasu kolumny zwycięstwa czyli Siegessäule, a także z kopuły Reichstagu. I warto to zobaczyć. Reichstag, gmach parlamentu Rzeszy, od 1999 r. jest siedzibą wyższej izby parlamentu ? Bundestagu (Deutscher Bundestag). W latach 1991- 1999 został nowocześnie przebudowany z zachowaniem części historycznych. Projektantem przebudowy jest Norman Foster, brytyjski architekt ( notabene autor centrum biurowo-handlowego Metropolitan w Warszawie). Obok szkła, żelaza i betonu zastosowano wapień i piaskowiec do rekonstrukcji oryginalnych fragmentów. Można to zobaczyć na własne oczy, ponieważ budynek Reichstagu otworzył swoje podwoje do zwiedzania. Można przysłuchiwać się debatom, zwiedzać parlament, a taras na dachu Reichstagu i kopuła otwarte są codziennie od godz. 8 do 24. To swoista promocja. Wyjście do ludu. W pewnym sensie jest to nawiązanie do inskrypcji Dem Deutschen Volke (niemieckiemu narodowi), umieszczonej ostatecznie w 1916 r. na froncie budynku. Wysokie na 60 cm litery, w czcionce typu uncjała wykonane zostały z dwóch przetopionych armat zdobytych w trakcie wojen napoleońskich. Reichstag wybudowany został specjalnie dla parlamentu Rzeszy według projektu Paula Wallota z Frankfurtu nad Menem. Kamień węgielny położono w 1884 r. (wybrana działka budowlana była parcelą hrabiego Atanazego Raczyńskiego, związanego z dworem Hohenzollernów), a oficjalne otwarcie nastąpiło w grudniu 1894 r. Jak się podaje koszt budowy wyniósł 24 mln marek, a środki pochodziły z reparacji wojennych, które wypłaciła Francja po przegranej wojnie z Prusami 1870/1871 (na marginesie: wojny brzemiennej w skutki; wojny, w czasie której król Prus ? wówczas Wilhelm I Hohenzollern obwołany został cesarzem ? nastąpiła II Rzesza, którą proklamowano w sali zwierciadlanej pałacu w Wersalu! w 1871r.). Reichstag wybudowano w stylu neorenesansowym z modernistyczną kopułą, wykonaną ze szkła i żelaza.
* * *
Na placu Republiki zawsze kręci się dużo ludzi: spacerują, odpoczywają, wylegują się na trawie. To ważne miejsce ? plac Republiki. To tutaj w nocy z 2 na 3 października 1990 r. stanął maszt Flagi Jedności (Fahne der Einheit) ? symbol zjednoczenia Niemiec. Największa (6m x 10m), oficjalna flaga Niemiec powiewa dniem i nocą i ma status pomnika.
Warto wiedzieć
* Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim zgłoszeniu, którego można dokonać online pod adresem: www.bundestag.de/besuche/formular.html, również faksem i listownie
* Przed wejściem na taras można pobrać audioguidy w różnych językach (polecam) i różnojęzyczne informatory. Pięknie.
Dodaj komentarz