Stał tu pałac królewski i NRD-owski Pałac Republiki. Na tym miejscu wzniesiono następnie Forum Humboldtów, zachowując w dużym stopniu plan dawnego pruskiego pałacu oraz odtwarzając jego fasady.
Idąc ulicą Sukienniczą z ciekawością przyglądałem się mijanym kamienicom po drugiej stronie ulicy. Miały one amfory i pilastry . Na kamienicy pod adresem Sukiennicza 4 dojrzałem figurę Krakusa...
Teatr na świeżym powietrzu, gdzie widownia obraca się wokół sceny, zapewnia niezapomniane wrażenia zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Scena znajduje się w barokowych ogrodach zamkowych.
Stambuł, miasto łączące dwa kontynenty, stwarza niezwykłą różnorodność miejskich doświadczeń. Odkrywamy tym razem najbardziej interesujace wieże tej metropolii, które warto zobaczyć podczas kolejnej wizyty w Stambule.
Pierwsze kroki skierowałam do trzech zabytkowych spichlerzy wznoszących się tuż nad Motławą. Można tam poznać historię żeglugi, szkutnictwa, budowy statków oraz morskich bitew od średniowiecza do XX wieku.
Widoki są na uzdrowisko Świeradów i pasmo Gór Izerskich. A są niesamowite. Można też podziwiać konstrukcję samej wieży. Szkielet jest ze stali a kładka i barierki są z drewna modrzewiowego.
Riady – rezydencje bogaczy czy skromniejsze domy ludzi zamożnych na Starym Mieście, w sporej części zamienione zostały tu na butikowe hotele, niektóre z restauracjami dostępnymi nie tylko dla nocujących gości.
Od 1948 roku willę użytkowało państwowe przedsiębiorstwo, następnie mieściło się tu przedszkole. Zdewastowany budynek kupiła grupa przedsiębiorców z Čelákovic, by przywrócić arcydzieło do pierwotnego stanu.
Wieża dostarczała wodę mieszkańcom Kalisza do lat 60. XX w. Z czasem wodociągowe wieże ciśnień straciły znaczenie dzięki zastosowaniu hydroforów. Wieże ciśnień zaczęto wyłączać z wodociągów.
Fontanna Żyrondystów znajduje się na placu Quinconces, który jest ogromnym czworobokiem, większym od paryskiego Place de la Concorde. To zbudowany w latach 1810-28, największy plac w Europie.