Ostatnio dodane artykuły z kategorii: Lista UNESCO
Autorka: Anna Zaborska

Olbracht, ladaco i hulaka, szukając sposobu na zdobycie majątku, ożenił się z dużo starszą wdową, Beatą z Kościeleckich. A ona, znudzona brakiem zainteresowania ze strony męża, ruszyła z dworem i kilkoma mieszczanami na wycieczkę w góry...

Walorami i głównymi atutami Krety są wypoczynek, zwłaszcza na plażach oraz tamtejsza kuchnia. A także kultura i zabytki, przede wszystkim antyczne oraz taniec. Ponadto 4 geoparki wpisane na Listę UNESCO i turystyka aktywna...

Perłą kraju jest jezioro Ochrydzkie i położone nad nim nieco ponad 40-tysięczne miasto Ochryda (Ohrid). Z antycznymi korzeniami,wpisane jest na listę UNESCO, z co najmniej dziesięcioma obiektami i imprezami wartymi poznania.

Wystawa stała, to wspomniany już „Magiczny świat lalek”. Prezentują się one na niej same, podkreślając, że mają wiele form i postaci zmieniających się na przestrzeni wieków. Ale ożywają dopiero gdy weźmie je w ręce człowiek i udzieli im swojego głosu.

Dzielnicę nazwano Betlém, co po czesku znaczy Betlejem. Początkowo mieszkali tu drobni rzemieślnicy i robotnicy manufaktur. Dziś to skansen, jedna z trzech części wysoczyńskiego zespołu wpisanego na listę UNESCO.

Na Wesołym Wzgórzu odbywają się imprezy folklorystyczne oraz wystawy. Szczególnie ciekawe i barwne są te związane z kalendarzem religijnym, zwyczajami bożonarodzeniowymi, wielkanocnymi, dożynkami a zwłaszcza karnawałem.

Autorka: Anna Zaborska

Cenne polichromie, mimo upływu wieków, są w doskonałym stanie. To zasługa braku ogrzewania. W zimie nie odprawia się tu nabożeństw. Wierni wracają dopiero z nadejściem wiosny.

Miasto leżące na skrzyżowaniu szlaków handlowych jest wizytówką architektonicznego dziedzictwa chmielarskiego: oprócz magazynów, starych suszarni i pakowni znajdziemy tu szereg innych przykładów zabytkowej architektury industrialnej.

Autorka: Emilia Potocka

Jedno z najbardziej znanych starożytnych miast, Troja, położone jest w prowincji Çanakkale w północno-zachodniej Turcji. To tutaj rozegrał się najsłynniejszy konflikt czasów antycznych, który został opisany w „Iliadzie” Homera.

Autorka: Emilia Potocka

Co roku latem odbywa się tu m.in. Festiwal zapasów w oliwie Kırkpınar. Ponadto witający wiosnę Festiwal Kakava-Hıdırellez oraz Międzynarodowy Festiwal Orkiestr i Wątróbki, który jednocześnie celebruje muzykę orkiestry dętej i słynną potrawę regionu.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!