Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea sztuki

Trzy razy w roku muzeum organizuje wystawy zmienne, często tematyczne. Renoma i ranga Muzeum Barberini – młodej instytucji otwartej w 2017 r. – znalazły uznanie światowych muzealników i koneserów sztuki.

Nie miałam nigdy okazji zobaczyć na żywo dzieł Banksy’ego, toteż ucieszyłam się, że podczas zwiedzania Lizbony mogę odwiedzić muzeum przybliżające jego twórczość.

Wokół placu muzealnego mieszczą się również budynki szlifierni diamentów, Filharmonii i Holenderskiej Ujeżdżalni oraz – to co budzi największe emocje – najmłodsze muzeum poświęcone Vincentowi van Goghowi.

W tutejszej stałej ekspozycji rzemiosła artystycznego znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów. Są w niej kolekcje ceramiki europejskiej, wyroby metalowe, szkło malowane, szlifowane, grawerowane i hutnicze, dekoracyjne i użytkowe itp.

Autorka: Katarzyna Pąk

Nie codziennie na jednej pozastołecznej trasie można zobaczyć prace światowej sławy współczesnych mistrzów.  Dwie wystawy dzieli 17 km, czyli 20 min. jazdy samochodem.

Wystawa stała „Śladami wiary chrześcijańskiej”, prezentuje setki dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, a także dokumenty od czasów średniowiecza po współczesność. Mieści się w krużgankach i innych pomieszczeniach klasztoru.

93 rzeźby umieszczono na różnych głębokościach – od 8 do 10 m pod powierzchnią wody. Są gigantyczne, mają po kilka metrów wysokości i ważą po kilka ton. Można je obejrzeć nurkując z butlą lub z fajką.

Bogato dekorowane namioty po renowacji są tak piękne, że nazywane są ruchomymi pałacami Orientu. Kunsztem wykonania i bogactwem zdobienia szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami zachwycają, siodła i całe rzędy końskie...

Artysta, Katalończyk, nie chciał, aby jego dzieła wystawiane były, poza placówkami zagranicznymi, głównie w hiszpańskim Prado i postanowił zbudować własne muzeum w mieście rodzinnym.

Po z górą 200 latach "Jeździec polski", zwany też "Lisowczykiem" wrócił na krótko w miejsce, w którym stanowił jeden z najcenniejszych obrazów w zbiorach ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!