Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea archeologiczne

Zgromadzono tu, na czterech poziomach, eksponaty sztuki staroegipskiej, które zaczął gromadzić już Alexander von Humboldt (1769-1859) oraz archeologiczne zbiory z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza.

Autorka: Emilia Potocka

Prace prowadzone na stanowisku archeologicznym Karahantepe przyniosły spektakularne odkrycia. Znaleziono tam monumentalne budowle użytku publicznego, ozdobione rzeźbami ludzi i zwierząt.

Troję odnalazł Henryk Schliemann niemiecki kupiec i zapalony archeolog amator, który wierzył, że znajdzie homerycką Troję i ..... znalazł ją posługując się egzemplarzem „Wojny Trojańskiej”.

Panorama, jako synteza sztuk, łączy w sobie wieloletnie badania archeologiczne i architektoniczne z twórczością współczesnego artysty. Ma ona zastąpić możliwość obejrzenia sławnego ołtarza.

Odkryto tutaj mnóstwo artefaktów świadczących o wysokiej kulturze Minojczyków. Istnieją dowody, że Minojczycy byli dojrzałym i wysoko rozwiniętym społeczeństwem, kochali sztukę, kolory i życie.

Odkrywając ruiny Knossos Artur Evans nie miał wątpliwości, że znalazł pałac króla Minosa, z kilkuset pomieszczeniami na pięciu poziomach, z korytarzami, spiżarniami i salą tronową! Wszystko przypominało labirynt.

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Heraklionie można obejrzeć wystawy obejmujące okres od 5,5 tys. lat p.n.e. – od neolitu po czasy rzymskie – oraz wyodrębnioną kolekcję minojską.

W kilkunastu salach eksponowane są rozmaite artefakty pochodzące z wykopalisk w miastach, które ucierpiały podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. n. e.: głownie w Pompejach, ale również w Herkulanum, Stabiach i Oplontis.

Autorka: Emilia Potocka

Tu pochowano króla Midasa. Tu Aleksander Macedoński przeciął węzeł gordyjski. Stanowisko archeologiczne Gordion zostało dwudziestym zabytkiem historycznym Turcji wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Archeologiczne jest niewielkie, jego najcenniejsze zasoby prezentowane są w czterech dużych i nowoczesnych salach. Poświęcone jest historii miasta i regionu w czasach starożytnych i średniowieczu.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!