Ostatnio dodane artykuły z kategorii: muzea archeologiczne

Ostia Antica to ruiny opuszczonego miasta i portu, największego portu czasów starożytnych, przyjmującego łodzie rybackie, towarowe czy wojenne okręty. Obecnie z dala od morza.

Do zwiedzania, wyłącznie z przewodnikami, wytyczono tu trasę  blisko 800-metrowej długości. Rozpoczyna się ona na Starym Mieście w budynku Muzeum Piwowarskiego. Zwiedzającym, bez względu na porę roku, zaleca się ciepłe odzienie.

Bogato dekorowane namioty po renowacji są tak piękne, że nazywane są ruchomymi pałacami Orientu. Kunsztem wykonania i bogactwem zdobienia szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami zachwycają, siodła i całe rzędy końskie...

Trwająca od 20. lat budowa największego w świecie Wielkiego Muzeum Egipskiego dobiegła właśnie końca. Znajdzie się w nim 100 tys. eksponatów, w tym cała, licząca ponad 5,3 tys. pozycji, kolekcja Tutanchamona. Otwarcie nastąpi jeszcze w tym miesiącu!

Autorka: Nóra Erdei

Frigyes Déri, którego imię nosi muzeum, jako kolekcjoner sztuki zgromadził ogromny prywatny zbiór przedmiotów o znacznej wartości naukowej, które są zapisem rozwoju ludzkiej kultury i cywilizacji. W 1920 roku podarował Debreczynowi swoją kolekcję.

Jedno z wartych zwiedzenia i z ciekawą historia ma Warna. Pierwsze późniejsze eksponaty zebrali tu Karel Škorpil i Ananie Javaszo w 1887 r. Dziś ich pomnik stoi przed gmachem muzeum.

Architekci muzeum wykorzystali prostotę i klasyczne zasady, które charakteryzują budowle starożytne, pełne światła i matematycznej dokładności. Poza tym, tematyka zbiorów i ich wielkość determinowały przestrzenną aranżację.

Autorka: Anna Ochremiak

Limes – tak nazywali swoje granice rzymianie – na Renie datuje się od wojen galijskich Juliusza Cezara, który po podporządkowaniu Galii oparł granice na tej rzece w 50 r. p.n.e. Kolejni cesarze umacniali panowanie imperium.

Jeśli trafi się możliwość kilkakrotnie odwiedzić Pompeje, można odkryć to, czego wcześniej się nie zauważyło, o czym się nie wiedziało, nie doczytało. To jak powrót do książki, w której odczytuje się echo wcześniejszych wrażeń.

Wciąż dąży się do odczytania w Pompejach życia starożytnych, ich zwyczajów, zajęć codziennych. W sposób niezmącony, niezatarty zmianami Pompeje sukcesywnie oddają prawdę o mieszkańcach miasta. Jak dużo jeszcze skrywają?

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!