Troja
Drzewka oliwne i antyczne ruiny

Tradycja uprawy drzew oliwnych na terenie Turcji egejskiej ma kilka tysięcy lat. Urządzenia do tłoczenia oliwy z oliwek znajdowane były już w ruinach antycznych osiedli.
Oliwy używano w kuchni, do oświetlania w lampkach oliwnych, w kosmetyce czy sporcie – do smarowania ciała przez atletów podczas zawodów sportowych.
Oliwa jako dziedzictwo ludzkości
Wybrzeże Morza Egejskiego Turcji to kolorowe krajobrazy z przewagą zieleni i błękitu przyciągające uwagę fascynującą historią i kulturą zdrowej kuchni. W 2010 roku UNESCO uznało dietę śródziemnomorską za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Region ten słynie z bogactwa warzyw, ziół oraz obfitości owoców morza.
Kraina nad Morzem Egejskim znana jest z wielowiekowych drzew oliwnych i posiadającej prozdrowotne właściwości oliwy z oliwek, uważanej za sekret długowieczności. Gaje oliwne rozciągają się na całej trasie od Çanakkale do Muğli. Znalezione tu artefakty potwierdzają co najmniej 2600-letnią historię przetwórstwa oliwek. Są tu doskonałe warunki do ich uprawy a Turcja jest w grupie kilku największych producentów oliwy na świecie. Postanowiłem wybrać się tam w porze zbiorów oliwek, zwłaszcza że region ten również bardzo ciekawy turystycznie.
Podróż rozpoczęliśmy od Çanakkale miasta nad cieśniną Dardanele zwaną w starożytności Hellespontem. Przy porcie stoi wielki, drewniany koń trojański, pozostały po produkcji filmu „Troya” z Bradem Pittem, przypominający, że niedaleko, około 30 km stąd, leży słynna Troja, miejsce Wojny Trojańskiej, opisanej przez Homera w starogreckim poemacie epickim Illiada.
Troja – wykopaliska i muzeum
Troja to starożytne miasto znajdujące się w historycznej krainie Troada w Azji Mniejszej. Archeolodzy odkryli pozostałości dziewięciu miast, które były niszczone i ponownie wznoszone na tym samym miejscu. Opisana przez Homera Troja była prawdopodobnie siódmym z kolei miastem. Stanowisko archeologiczne czyli tell Troi w pobliżu wsi Tevfiklye wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1998.
Obecnie teren wykopalisk to rozległa, słabo czytelna plątanina kamiennych murów i fundamentów, dlatego przed zwiedzaniem zabytkowych ruin miasta warto odwiedzić otwarte w 2018 roku nowe Muzeum Troi, jedno z najważniejszych, współczesnych muzeów archeologicznych na świecie. Na czterech piętrach i ponad 12 tysiącach metrów kwadratowych wystawiono prawie 2 tysięcy eksponatów: antyczne posągi i figurki wotywne, fragmenty sarkofagów, naczynia, ówczesną broń i narzędzia, stare monety, przedmioty codziennego użytku oraz unikalną biżuterię ze złota, miedzi i szkła.
Dodaj komentarz