Stambuł
Rejs po cieśninie Bosfor
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jest to jedna z najważniejszych cieśnin w tej części świata. Sławny Bosfor ma około 30 km długości oraz szerokość od 0,7 do 3,7 km. Łączy Morze Czarne z Morzem Marmara i dalej, przez Morze Egejskie, ze Śródziemnym.
To wodna arteria, po której pływają tysiące statków, także największych kontenerowców oraz wycieczkowców. Na obu brzegach w najszerszym miejscu cieśniny, na jej styku z Marmara Denizi, jak Turcy nazywają to morze, oraz nad odchodzącą niej na północny – zachód długą (ponad 12 km) i dosyć wąską (tylko do 800 m) zatoką Złoty Róg, po turecku Haliç, która jest zatopioną doliną dawnej rzeki wpadającej do Bosforu, leży najludniejsze miasto Europy, ponad 14-milionowy Stambuł. Wcześniej Bizancjum i Konstantynopol, nazywane też w staropolszczyźnie Carogrodem.
Przystanie w Eminönű
Jedną z największych atrakcji turystycznych w Stambule, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie oraz dobrej widoczności, są rejsy wycieczkowe po cieśninie. Główną bazą statków wycieczkowych jest przystań w dzielnicy Eminönű, na styku zatoki Złoty Róg i Cieśniny Bosforskiej, u stóp Cypla Pałacowego dawnej stolicy Bizancjum oraz imperium otomańskiego. Z kilku możliwości wybieram dwugodzinne oglądanie miasta i jego dzielnic oraz zabytków od strony wody z dwupokładowego statku wycieczkowego. Kosztuje to 12 tureckich lirów, czyli nieco ponad 16 złotych.
Przystań, a właściwie cały ich szereg, gdyż obok są promowe zapewniające regularne połączenia europejskich dzielnic z azjatyckimi: Űskűdar, Kadiköy, Harem i innymi, jak również z Wyspami Książęcymi na Morzu Marmara, jest ruchliwa i gwarna. W pobliżu jest bowiem dworzec kolejowy Sirkeci, niegdyś krańcowy sławnego Orient Expressu. A także popularne bazary – najbliższy to Egipski, zwany też Targiem Korzennym i meczety. Z górnego pokładu statku roztaczają się wspaniałe widoki na południe – wzgórze, na którym stoją najważniejsze zabytki miasta oraz gęstwinę pogmatwanych ulic, uliczek i zaułków.
Ogromne pływające hotele
Lepiej je widać, gdy odpływamy trochę od brzegu. Wówczas poza górującym nad starą częścią miasta meczetem Sűleymaniye – najwspanialszym dziełem (1550-57) architekta Mimara Sinana oraz stojącym bliżej brzegu Yeni Cami – Nowym Meczetem (1597-1663), widać również górną część marmurowej Wieży Bajazyta zbudowanej w 1828 roku w centrum Starego Miasta jako obserwacyjną dla straży pożarnej. A także wierzchołki minaretów Hagia Sophia i Błękitnego Meczetu. Zabytki te, jak również sułtański pałac Topkapi, lepiej widoczne są dopiero od strony Bosforu.
Dodaj komentarz