Ostatnio dodane artykuły z kategorii: parki narodowe
  • Brak kategorii
Autorka: Anna Ochremiak

Ścieżkę można pokonać na rowerze. Niby jest zakaz, ale strażnicy parkowi (uwaga, kontrola biletów!) wyrazili zgodę na przejazd. Zasugerowali tylko, by zsiadać z roweru mijając pieszych. Co wydaje się całkiem słuszne.

Autorka: Anna Ochremiak

Jazdę przez dzicz, już ponad wsią (po okropnej złożonej z płyt betonce), zakłócił mi niepokój. Czy dobrze poznaję, że te wielkie rośliny to niebezpieczny barszcz Sosnowskiego? Niestety tak... W powietrzu unosił się charakterystyczny zapach…  

Otwarta jest Brama Pravčicka z Hřenska, a także Dziki Wąwóz (Divoká soutěska), do którego można dotrzeć od strony Meznej lub Hájenek. Wąwóz Edmunda i Szlak Gabrieli są zamknięte dla turystów.  

Autorka: Anna Ochremiak

Wycieczkę rozpoczęliśmy na Zugspitzbahnhof w Garmisch-Partenkirchen. Niespiesznie, malowniczą doliną z widokami na góry dojechaliśmy do stacji nad Eibsee. Naszym celem jest najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze.

Oryginalnym pomysłem, niespotykanym w tego typu wakacyjnych resortach, jest zrezygnowanie z oferty all inclusive w hotelach 5*. Zarządzający ośrodkiem uznali że od dostępności jedzenia i napojów, ważniejsza jest najwyższa jakość obsługi.

Autorka: Emilia Potocka

Marmaris leży na samym południu tureckiego wybrzeża morza egejskiego. Na południe od tego słynnego kurortu i otaczających go zatoczek półwyspów i wysepek otwiera się już Morze Śródziemne.

Autor: Marek Nowak

jej światło pokazuje żeglarzom drogę z wysokości 80 m. Widać je z odległości 22 mil morskich, czyli ok. 40 km. Znajduje się pomiędzy znanymi wczasowiskami Łeba i Rowy, około kilometra w głąb lądu od plaży.

Autor: Marek Nowak

Był to prawdopodobnie ważny ośrodek pogańskiego kultu, a także dobrze widoczny od strony morza punkt nawigacyjny. W nocy wskazywał drogę dzięki płonącym na nim ogniskom, w dzień także unosił się nad nim czarny dym.

Autor: Marek Nowak

To jedno z ciekawszych miejsc na brzegu naszego Bałtyku jakie przyszło mi oglądać. Niestety, któryś kolejny silny sztorm może pnie ponownie skryć w piasku lub pod wodą. Albo rozpadną się w pył pod wpływem warunków atmosferycznych.

W latach 60. XX w. na północnym ramieniu wydmy Łużowa Góra rozpoczęto budowę obiektów, które miały być kwaterą dla dowództwa Układu Warszawskiego na wypadek wojny atomowej.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!