Ostatnio dodane artykuły z kategorii: parki i ogrody

Akcja „Burza” rozpoczęła się gdy wojska sowieckie przekroczyły przedwojenną granicę z Polską na Wołyniu. Jej, niezrealizowanym celem, było przejmowanie miejscowości i obszarów z których wypierani byli Niemcy.

Ogród, który rozwijał przez prawie 40 lat, stał się dziełem życia Jaquesa Majorelle. Sprowadzał do niego egzotyczne rośliny. Ponieważ utrzymanie parku było kosztowne, w 1947 r. udostępnił go za opłatą publiczności.

Małokarpacki Szlak Winny to sieć wiosek i miasteczek, właścicieli winnic i producentów wina, organizatorów winnej turystyki między Bratysławą a Trnawą, głównymi ośrodkami południowo-zachodniej Słowacji. Już w XVII wieku produkowano tu wino.

Wraz z towarzyszącym mu założeniem parkowym pałac uważany jest za perłę wśród historycznych zamków w całej Meklemburgii. Panuje tutaj wyjątkowo cicha atmosfera, którą wywołuje fantastycznie zaprojektowany angielski ogród.

Park Źródliska jest częścią zespołu Księżego Młyna. Pomiędzy jego częściami znajduje się fabryka i pałac Scheiblera. Gdy swoją część Karol adaptował na park pałacowy, druga była dostępna dla mieszkańców. Dziś jest najstarszym parkiem miejskim.

Od roku 2013 pałac jest udostępniony do zwiedzania z przewodnikiem. W roku 2018 udostępniono Mauzoleum. Zwiedzanie pałacu trwa ok. 2 godz. W tym czasie trzeba pokonać ponad 300 schodów.

Szczególną rolę w budowie oraz dekorowaniu pałacu odegrała Maria Gabriela Lażańska. Owdowiała w wieku 20 lat, z czwórką dzieci, potrafiła przekształcić Manětin w ważne centrum kultury i życia towarzyskiego.

Karol Stefan Habsburg, z żywieckiej gałęzi tego rodu, przeznaczył pałąc na sanatorium i szpital dla żołnierzy. Trwała wszak I wojna światowa, pacjentami byli głównie kombatanci CK. Od tego czasu już nieprzerwanie budynek służy chorym.

Liczących się w skali międzynarodowej zabytków tu nie ma. Z turystycznego punktu widzenia mocną stronę miasta stanowi kultura i oświata. Wolny Uniwersytet Burgaski, koledż turystyczny, a przede wszystkim kilka muzeów.

Królowa Maria, gdy po raz pierwszy przyjechała do Bałcziku, tak zachwyciła się tym miejscem, że postanowiła zbudować tu letnią rezydencję. Nazywaną obecnie trochę na wyrost pałacem.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!