Ostatnio dodane artykuły z kategorii: tradycje ludowe

25 maja jest tu świętem Matki Bożej Częstochowskiej Patronki Jedności Chrześcijan. Od lat odbywa się tu piesza pielgrzymka z Burgas do sanktuarium w Małko Tyrnowo przez góry Strandża. Dociera tu coraz więcej pielgrzymów z Polski.

Jarmark adwentowy jest okazją do rodzinnych i przyjacielskich spacerów, przekąszenia wyrobów wędliniarskich, słodkich ciast… Nieodzowne jest wypicie grzanego wina – Glühwein – również wg przepisu holenderskiego.

Najbardziej podobał mi się dział Żyjąca Afryka i jemu poświęciłam najwięcej czasu. Ten powab, blask i zapach, kolory, światło, przepiękne rzeźby i figurki, flakony, sukienki…

W pracowni poznaję tajemnice wyboru niezliczonych kwiatów, dekoracji, ozdób oraz tak niezwykłych przedmiotów, jak nawet suknie damskie, także ślubne...

Autorka: Katarzyna Pąk

Uzbekistan ze swoją przeszłością okrutnych, ale twórczych Timurydów zwraca uwagę  pięknie odrestaurowanymi budowlami. Dbano o ich odnowienie nawet za czasów sowieckich, kiedy działała w kraju jedna medresa.

Autorka: Anna Ochremiak

Pochwalić muszę oprowadzanie po ekspozycjach w skansenowskich wnętrzach. Ciekawie, treściwie i bez zbędnych ozdobników. Wystrój kolejnych ekspozycji nawiązuje do kondycji i możliwości rodzin zasiedlających kiedyś te wnętrza.

Autorka: Katarzyna Pąk

Polecam odwiedzenie zarówno Muzeum Rolnictwa jak i Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Pisanki można w Ciechanowcu zobaczyć nawet na głównym placu miejscowości.

Lipniki to jedna z dwu, obok Łysych, miejscowości, w których rozpoczął się proces odradzania palmiarskich tradycji w latach 60. ubiegłego wieku. Uratowali je księża Adolf Pogorzelski z Łysego i Aleksander Urynowicz właśnie z Lipnik.

Na Wesołym Wzgórzu odbywają się imprezy folklorystyczne oraz wystawy. Szczególnie ciekawe i barwne są te związane z kalendarzem religijnym, zwyczajami bożonarodzeniowymi, wielkanocnymi, dożynkami a zwłaszcza karnawałem.

Autorka: Anna Zaborska

Muzeum ukazuje cały przekrój życia na lachowskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku. A trzeba wiedzieć, że połączenie wpływów góralskich i małopolskich dało kulturę efektowną, barwną, z własną gwarą, strojami, sztuką.

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!