Ostatnio dodane artykuły z kategorii: bunkry i okopy

W pomieszczeniach bunkra prezentowane są tematyczne wystawy dotyczące zimnej wojny, radzieckiego i amerykańskiego programu atomowego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Od roku 1934 zamek pełnił funkcję społecznego Muzeum Ziemi Sanockiej. W czasie okupacji urządzono w nim Muzeum Łemkowszczyzny. Od roku 1968 mieści się w nim państwowe Muzeum Historyczne.

W latach 60. XX w. na północnym ramieniu wydmy Łużowa Góra rozpoczęto budowę obiektów, które miały być kwaterą dla dowództwa Układu Warszawskiego na wypadek wojny atomowej.

Operacja, której ostatni epizod rozegrał się na Strekowej Górze, zapisała się w historii jako bitwa pod Wizną, patetycznie nazywana bywa polskimi Termopilami. Na szczycie pagórka zachowały się ruiny umocnień.

Autorka: Anna Ochremiak

Wybudowana przez Rosjan w drugiej połowie XIX wieku, zaliczana była do najnowocześniejszych twierdz świata. Broniła się przez ponad pół roku podczas I wojny światowej i nigdy nie została zdobyta.

Podobno jest w Polsce kilkanaście schronów przeciwatomowych ale w Kaliszu jest najlepiej zachowany. Powstał w latach sześćdziesiątych po tak zwanym kryzysie kubańskim. A dokładnie rozpoczęto budowę w roku 1957.

Autorka: Renata Majek

Golan są miejscem biblijnym, uważanym przez Żydów za część Kanaanu – Ziemi Obiecanej, a obecnie – po wojnach z 1976 oraz 1973 roku – terenem spornym w granicach Izraela (do niedawna były to tereny syryjskie).

Autorka: Anna Ochremiak

East Side Gallery nazywana jest największą na świecie galerią na świeżym powietrzu. Jest ważnym punktem na turystycznej mapie Berlina, opisanym w każdym chyba przewodniku. Odwiedza ja ponoć półtora miliona turystów rocznie.

Autorka: Renata Majek

Historię twierdzy Przemyśl, obejmującą okres budowy, począwszy od roku 1854, jej trzy oblężenia i warunki życia codziennego można zobaczyć w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej na wystawie "Twierdza Przemyśl" .

Autorka: Renata Majek

Podchodząc pod fort Siedlisko zobaczymy ocalałą bramę wjazdową. Następnie odkrywają się kolejne elementy fortu: kazamaty załogi z wartownią i aresztem, dziedzińce, klatki schodowe, szyby windowe...

Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!