Osowiec
Przez las wokół dawnego fortu

Wybudowana przez Rosjan w drugiej połowie XIX wieku, zaliczana była do najnowocześniejszych twierdz świata. Broniła się przez ponad pół roku podczas I wojny światowej i nigdy nie została zdobyta.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
Tu i ówdzie widać ślady dawnych okopów, ciekawym miejscem jest widokowy pomost nad fortową fosą.
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu
  • Osowiec. Przez las wokół dawnego fortu

Ścieżka edukacyjna „Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec” ma nieco inny charakter niż te zwiedzane do tej pory. Nie wiedzie przez bagna, a przez las, w znacznej mierze po suchy sosnowy bór z niewielkimi wydmami.

Na otwartą przestrzeń wyjrzymy tylko raz i będą to nie nadbiebrzańskie szuwary a normalna gospodarska łąka. Z drutem dookoła i jakimiś zabudowaniami w tle.

Parkowe informacje

Ścieżka znajduje się na obszarze Obrębu Ochronnego Basenu Dolnego (Osowiec) – to informacje ze strony edukacyjnej Biebrzańskiego Parku Narodowego – w odległości 7 km od Centrum Edukacji i Zarządzania BbPN w Osowcu-Twierdzy. Parking na początku ścieżki znajduje się przy Carskiej Drodze, ok. 4,2 km od skrzyżowania od drogi krajowej nr 65 z drogą powiatową nr 670, w kierunku na Mężenin. Ścieżka ma długość 4200 m i umożliwia zapoznanie się z wyglądem i historią Fortu IV Twierdzy Osowiec, szatą roślinną ściśle związaną z tymi obiektami (roślinność rowu fortecznego oraz porastająca schrony), a także przyrodą borów sosnowych na tarasie wydmowym doliny. Czas zwiedzania: od 2 do 4 godzin. I tyle.

Dawne fortyfikacje

Największą atrakcją dla zainteresowanych są pozostałości Fortu IV Twierdzy Osowiec. Wybudowana przez Rosjan w drugiej połowie XIX wieku, zaliczana była do najnowocześniejszych twierdz świata. Broniła się przez ponad pół roku podczas I wojny światowej i nigdy nie została zdobyta. Ewakuowano ją dopiero na rozkaz dowództwa rosyjskiego w sierpniu 1915 r. w związku z ogólną sytuacją na froncie. Przed ewakuacją wojska rosyjskie zdołały zniszczyć część budowli.

Zniszczono też Fort IV, zwany Nowym, rzeczywiście najnowszy wśród fortyfikacji. Budował go inżynier, wtedy kapitan, później generał rosyjski Nestor Bujnicki, ten sam, który projektował Twierdzę Modlin. Fort IV był jedynym fortem w imperium rosyjskim, którego bunkry odlewane były z betonu.

I własne wrażenia

Spacer przez las podobny do tych podwarszawskich. Tu i ówdzie widać ślady dawnych okopów, ciekawym miejscem jest widokowy pomost nad fortową fosą. Brakuje informacji in situ, są tylko numerki, do których przewodniczek po ścieżce można kupić w punkcie it w Osowcu-Twierdzy. Resztki fortyfikacji porastają skałolubne rośliny. Na łąkach w dolinie Biebrzy wydzierają się przedwieczornie dzikie gęsi i żurawie. Na skraju lasu ktoś zrobił wielką kupę. Może łoś?

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Wiosna nad Biebrzą

Wiosna nad Biebrzą

Pierwsze wiosenne ptaki, pierwsze wiosenne kwiatki. To doskonała pora, by zwiedzić przepastne rozlewiska.

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij