Nadbałtycki kurort Koserow jest małą miejscowością wypoczynkową. Tu jest spokój i cisza. W okolicy są brzozowe lasy, wśród których są ścieżki na klifach zachęcające do spacerów. Wzdłuż wybrzeża Bałtyku snuje się ścieżka rowerowa.
Na rozległej polanie wśród lasów powstało szereg atrakcji. Jest centrum informacyjne i edukacji przyrodniczej, budynek konferencyjny oraz restauracja z tarasem. Można tu też znaleźć zakwaterowanie.
Do zamku warto wybrać się rankiem. Na 20 minut przed jego otwarciem o godz. 9 ustawiła się już niemała kolejka. Gdy wracałam dwie godziny później, na wejście czekało ponad 100 osób! A przecież wysoki sezon za nami...
Obiekt jest pozbawiony barier, na szczyt prowadzi łagodne podejście, więc pokonanie trasy z wózkiem dziecięcym czy na wózku inwalidzkim nie stanowi problemu. Wózek inwalidzki można także bezpłatnie wypożyczyć w kasie biletowej.
Tutejszą florę i faunę najlepiej można poznać na wspomnianej stałej wystawie „Wildnis(t)räume” („Sny o dziczy”). Zajmuje dwa poziomy dawnego hitlerowskiego ośrodka a później koszar NATO.
W czasie odpływu po błotnistym dnie morskim można wędrować kilometrami. Ale trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się o godziny pływów, aby nie dać się zaskoczyć przez powracającą wodę.
Nieprzerwany pas białej plaży, której towarzyszą piaszczyste wydmy i skaliste klify ciągnie się wzdłuż całego zachodniego wybrzeża. Od wschodu natomiast od lądu stałego oddziela wyspę morze wattowe.
Klif i porastający płaskowyż las chroni Park Narodowy Jasmund, który nazwę wziął od nazwy półwyspu w północno wschodniej części Rugii. To najmniejszy z niemieckich parków narodowych, ale uhonorowany wpisem na listę UNESCO.
Mamy tu molo z miejscami do cumowania, dookoła zalewu prowadzi ścieżka piesza i rowerowa, są drewniane kładki, tablice edukacyjne. Są miejsca do odpoczynku i zapalenia ogniska, boisko do siatkówki, amfiteatr, wieża widokowa...
Na szczycie wzgórza stoi metalowy 25-metrowy krzyż, widoczny z wielu miejsc w Gdyni i z morza, w nocy oświetlony. Obok skromny pomnik Obrońców Wybrzeża z 1939 roku złożony z kilku polnych kamieni. I taras widokowy.