Oryginalną ciekawostka Prabut są zachowane pod miastem kanały wodociągowe wybudowane w latach 1726-30. Kanał główny znajduje się ok. 3,5 m pod powierzchnią ulic. A pod narożnikami rynku znajdują się zbiorniki na wodę. Można je zwiedzać.
Mój przewodnik zwraca mi uwagę na polskie znaki mincerskie z XIV-XV wieku na hakownicach. Bo kupowano je również w Polsce. Był to jeden z najstarszych rodzajów broni palnej, udoskonalonych ciężkich rusznic...
Nigdy jeszcze pomnika czynów społecznych nie widziałam. Przypuszczam, że urządzenie miejsca było właśnie efektem czynu społecznego. W tym przypadku dzieło przetrwało epokę.
Głównym zabytkowym atutem miasteczka, poza fragmentami dawnych murów obronnych i fortyfikacji są stare, brukowane i kręte uliczki, zachowujące średniowieczne, a zapewne i antyczne ciągi komunikacyjne, zabudowane około 200 zabytkowymi domami.
Wyruszamy z Murten. Po kilku kilometrach docieramy do Salavaux, gdzie znajduje się jedna z najdłuższych piaszczystych plaż w Szwajcarii. Krótka kąpiel w jeziorze i zaczynamy łagodną wspinaczkę na górę Vully. Droga prowadzi wśród winnic...
Flanowanie po poczdamskim starym mieście sprawia przyjemność, bez wątpienia. Wałęsada prowadzi niechybnie do zespołu holenderskich domów oraz pozostałości po osiedlu hugenotów, francuskich mieszkańców Poczdamu...
Fortyfikacje Wielunia wpisywały się w pas umocnień strzegących południowo-zachodniej granicy Korony ciągnących się aż do Krakowa. Początkowo dostępu do miasta strzegły dwie bramy – Kaliska i Krakowska.
Przeszliśmy 1,5 km od Wzgórza Wawelskiego przez Główny Rynek do Barbakanu słuchając historii omawianej przez przewodnika. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pozostałościach miejskich fortyfikacji.
Mam okazję odświeżyć wrażenia, poznać nowe obiekty, a przede wszystkim spojrzeć na Pardubice z góry. Zarówno z wieży Zielonej Bramy, jak i następnego dnia, z najwyższej wieży tutejszego zamku...
Gubin, dziś graniczne miasto przecięte Nysą Łużycka na dwie części. Zachodnia zachowała nazwę Guben. Po raz pierwszy wymieniono je w dokumentach w 1211 r., w 1235 r. otrzymał prawa miejskie, a w roku 1311 nawet prawo do bicia własnej monety.