Nowe Miasto Lubawskie
Pomnik czynu społecznego pod murami
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wjeżdżających do Nowego Miasta Lubawskiego od południa wita brama zwana Kurzętnicką lub Brodnicką (od nazw najbliższej i nieco dalszej miejscowości). Obok fragment zachowanych murów miejskich a przed nimi skwerek z oryginalnym pomnikiem.
Miejsce to zagospodarowano w 1976 r. Z okazji 650-lecia Nowego Miasta Lubawskiego przedmurze uporządkowano i ustawiono na powstałym skwerku głaz narzutowy z herbem miejscowości. Na podzielonej poziomo tarczy w górnym polu mamy kroczącego lwa, w dolnym – pięciopłatkową różę.
Pamiątka minionej epoki
Poniżej pamiątkowa tablica o treści do której zmierzam: „Dla upamiętnienia wykonanych czynów społecznych na 650-lecie miasta społeczeństwo Nowego Miasta 1976”. Nigdy jeszcze pomnika czynów społecznych nie widziałam. One były „pomnikami” same w sobie, czasem prowadziły do stawiania innych pomników. Przypomnę: czynem społecznym nazywano w okresie PRL nieodpłatne prace wykonywane zwykle w dni wolne, czyli w niedziele (soboty były co do zasady dniami pracy do 1980 r.) i organizowane przez zakłady pracy, szkoły, partię i inne organizacje. Czyny społeczne w PRL były wzorowane na radzieckich „subotnikach”. Czasem podczas tych akcji wykonywano rzeczy pożyteczne dla lokalnego środowiska, bywały jednak i działania bezsensowne. Przypuszczam, że urządzenie miejsca było właśnie efektem czynu społecznego. W tym przypadku dzieło przetrwało epokę.
Po obu stronach pomnika czynu stoją repliki XVII-wiecznych dział. Powstały one jako rekwizyty do filmu „Potop” z 1974 r. w reżyserii J. Hoffmana.
Kilka słów należy się murom
Nowe Miasto Lubawskie zaczęto otaczać murami ok. 1330 r., a ich zarys widoczny jest do dziś. Bram wjazdowych broniły trzy wysokie wieże: Bratiańska, Lubawska i Brodnicka. Po rozbiórce murów w XIX w. zachowały się dwie z nich i przylegające do nich fragmenty fortyfikacji. Pomieszczenia Baszty Brodnickiej są dziś siedzibą Muzeum Ziemi Lubawskiej. Baszta Lubawska stoi ale nie wygląda na jakkolwiek użytkowaną. W towarzyszącej jej fosie założono ogród różany (taki raczej skwerek).
Dodaj komentarz