Kanał Elbląski
Po szynach, pochylniach i na wodzie

Kraina Kanału Elbląskiego, to piękny i ciekawy teren w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy Elblągiem, Ostródą i Iławą o wyjątkowym wręcz nagromadzeniu atrakcji turystycznych.
Obok samego Kanału Elbląskiego, jej największego hitu na skalę ponad europejską, znajdziemy tu bogate historyczne miasta jak Elbląg i urocze miasteczka jak Pasłęk czy Zalewo. Malownicze rzeki i jeziora w tym najdłuższe polskie jezioro Jeziorak, Pola Grunwaldzkie – miejsce największej bitwy średniowiecza, liczne zamki i pałace. Jest tu największa polska depresja – 1,8 m, w Raczkach Elbląskich i niezwykłe wypełnione krystaliczną wodą Jezioro Jasne.
Jachtem, kajakiem lub pieszo
Jezioro Drużno przez które przebiega tor wodny to jedno z największych miejsc lęgowych ptactwa wodnego w Polsce. Można tu spotkać blisko dwieście gatunków ptaków, nic więc dziwnego, że miejsce to jest mekką miłośników ptaków przybywających tu z całej niemal Europy. Dr Marek Jagodziński, prowadząc badania archeologiczne na wschodnim brzegu jeziora Drużno, odkrył w 1982 r. wzmiankowaną w starych kronikach zaginioną pruską osadę Truso.
Na turystów czekają nowoczesne hotele SPA, klimatyczne noclegi w starych zamkach i pałacach oraz wygodne kwatery agroturystyczne ukryte w lasach i nad jeziorami. To świetne miejsce zarówno na weekendowy wypad jak i dłuższy urlop, piękne o każdej porze roku. Znajdziemy tu aktywny wypoczynek na wodzie – pływanie jachtami i kajakami czy statkiem po wspomnianym już kanale oraz na lądzie – wycieczki piesze, w tym coraz popularniejszy nordic walking, wyprawy rowerowe (ponad 600 km dobrze oznakowanych szlaków) i jazdę konną.
Z okazji 150 rocznicy uruchomienia Kanału Elbląskiego otwarta została baza rekreacyjno-biwakowa przy pochylni Buczyniec, z której wszyscy chętni mogą korzystać bezpłatnie.
Statkiem po górach
Od wiosny do jesieni można popływać „statkiem po górach” na wózkach szynowych, pokonujących na długości 10 km różnicę poziomów wody prawie 100 metrów dzięki systemowi 5 pochylni. Urządzenia techniczne kanału nie zmieniły się od 150 lat, kiedy to odpowiedzialny za jego budowę inżynier Georg Jacob Steenke połączył położone prawie na poziomie morza Jezioro Drużno z leżącym sto metrów wyżej systemem rzek i jezior koło Ostródy dla transportu towarów, zwłaszcza drewna. Powstał szlak wodny z Elbląga do Ostródy o długości 83 km, który wraz z odnogami do Starych Jabłonek, przez jezioro Jeziorak do Iławy oraz do Zalewa wynosi ok. 144 km i jest najdłuższym kanałem w Polsce.
Dodaj komentarz